Problems of mothers with multiple children families

Lucia Mazúchová, Simona Kelčíková, Darina Hricová
Comenius University, Jessenius Faculty of Medicine in Martin, Department of Midwifery, Martin, Slovak Republic

Korespondenční autor: Lucia Mazúchová (mazuchova@jfmed.uniba.sk)

Submitted:17. 6. 2016
Accepted: 29. 11. 2016
Published online: 31. 12. 2016

The measures and scenarios of sustainable reproduction are discussed at scientific forums. Support, interest in multiple children families, especially the mothers and their problems, can be one of the solutions, because families with multiple children represent significant potential for the sustainability of reproduction. The objective of the study was to find out, analyse and evaluate the problems of mothers of multiple children families. Methods: 140 mothers participated in the study (aged 35.84 ± 8.34 years) with 4 or more children. The questionnaire exploratory method was used. We used descriptive statistics for evaluation. Results: Mothers with more children mentioned that among the biggest problems are the undervaluation of women that take care of children (30%), the material security of children/family (24.29%), harmonisation of family and working life (15.71%) and the education of children (11.43%). Health problems as a consequence of repetitive pregnancies have occurred in 34.29% of women. Women respondents felt themselves the most unappreciated in the social-economic area (47.86%), social area (22.86%) and in the working area (17.14%). Conclusion: Generosity and fertility are characteristics of life culture. Healthy, responsible families with more children are the wealth of each nation because they represent the fundamental precondition of mankind sustainability, dignified life and the development of the society.

Keywords: multiple children family; families with more children; mother of multiple children; problems of mothers; motherhood

1. Akwuruoha E, Kamanu C, Onwere S, Chigbu B, Aluka C, Umezuruike C (2011). Grandmultiparity and pregnancy outcome in Aba, Nigeria: a case-control study. Arch Gynecol Obstet. 283/2: 167–172.

2. Bednárik R (2008). Materiálne riziká mnohodetných rodín [Material risks of large families]. In: Šarkan M, Csonto L (Eds). Rodina v súčasnom svete: mnohodetná rodina – bremeno, alebo zdroj sily? Zborník z vedeckej konferencie 21. Novembra 2008. IV. ročník. Trnava: Dobrá kniha, pp. 11–12 (Slovak).

3. Bianchi G, Marková D, Lukšík I, Petrjánošová M, Popper M (2013). Kontexty ľudskej reprodukcie na Slovensku [The contexts of human reproduction in Slovak Republic]. Bratislava: SAV (Slovak).

4. Černáková M (2000). Postavenie matky v spoločnosti [The status of a mother in the society]. In: Zborník príspevkov z konferencie Zdravá rodina – základ demokratického štátu v Európe 2000. Bratislava: Slovenská spoločnosť pre rodinu a zodpovedné rodičovstvo, pp. 44–51 (Slovak).

5. Csontos L (2013). Početná rodina na Slovensku a skryté formy jej chudoby [Large family in Slovak Republic and its hidden forms of poverty]. In: Ochrana života 14: viacdetná rodina v minulosti a dnes, pocta Antonovi Neuwirthovi. Zborník z vedeckej konferencie. Trnava: Trnavská univerzita, pp. 49–59 (Slovak).

6. Grey E (2013). Nedostatočná podpora viacdetných rodín na Slovensku [Lack of support for families with more children in Slovak Republic]. In: Ochrana života 14: viacdetná rodina v minulosti a dnes, pocta Antonovi Neuwirthovi. Zborník z vedeckej konferencie. Trnava: Trnavská univerzita, pp. 61–63 (Slovak).

7. Levická J (2008). Súčasná slovenská viacdetná rodina – mýty a realita [Contemporary Slovak family with more children – myths and reality]. In: Šarkan M, Csonto L (Eds). Rodina v súčasnom svete: mnohodetná rodina – bremeno, alebo zdroj sily? Zborník z vedeckej konferencie 21. Novembra 2008. IV. ročník. Trnava: Dobrá kniha, pp. 61–66 (Slovak).

8. Mikuš T (2013). Viacdetná rodina v minulosti a dnes [Families with more children in the past and today]. In: Ochrana života 14: viacdetná rodina v minulosti a dnes, pocta Antonovi Neuwirthovi. Zborník z vedeckej konferencie. Trnava: Trnavská univerzita, pp. 36–41 (Slovak).

9. Možný I (2006). Rodina a společnost [Family and society]. Praha: Slon (Czech).

10. Podmanický I (2008). Mnohodetná rodina ako fungujúce výchovné spoločenstvo [Family with more children as a functioning educational community]. In: Šarkan M, Csonto L (Eds). Rodina v súčasnom svete: mnohodetná rodina – bremeno, alebo zdroj sily? Zborník z vedeckej konferencie 21. Novembra 2008. IV. ročník. Trnava: Dobrá kniha, pp.41–49 (Slovak).

11. Roman H, Robillard PY, Verspyck E, Hulsey TC, Marpeau L, Barau G (2004). Obstetric and neonatal outcomes in grand multiparity. Obstet Gynecol. 103/6: 1294–1299.

12. Šarkan M (2008). Mnohodetnosť v kontexte rodinnej resiliencie [Multiple children in the context of the family resilience]. In: Šarkan M, Csonto L (Eds). Rodina v súčasnom svete: mnohodetná rodina – bremeno, alebo zdroj sily? Zborník z vedeckej konferencie 21. Novembra 2008. IV. ročník. Trnava: Dobrá kniha, pp. 127–43 (Slovak).

13. Shahida SM, Islam MA, Begum S, Hossain MA, Azam MS (2011). Maternal outcome of grand multipara. Mymensingh Med J. 3: 381–385.

14. Singh SP, Chawan J, Mangla D (2015). A descriptive study: maternal and fetal outcome of grand multipara. Int J Reprod Contracept Obstet Gynecol. 4/1: 219–223.

15. Sobotková I (2012). Psychologie rodiny [Family psychology]. Praha: Portál (Czech).

16. Trizuljaková J (2013). Viacdetná rodina – priestor nádeje [Family with more children – space for hope]. In: Ochrana života 14: viacdetná rodina v minulosti a dnes, pocta Antonovi Neuwirthovi. Zborník z vedeckej konferencie. Trnava: Trnavská univerzita, pp. 74–77 (Slovak).