ÚRAZOVÁ RIZIKA U DĚTÍ VE VĚKU 11 AŽ 14 LET V JIHOČESKÉM KRAJI

ACCIDENT RISKS IN CHILDREN FROM 11 TO 14 YEARS OF AGE IN SOUTH BOHEMIAN REGION

Lavičková Michaela
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, Středisko prevence úrazů v Jihočeském kraji

Korespondenční autor: Lavičková Michaela (mlavick@email.cz)

Published online: 18. 12. 2006

Accidents are all-society problem concerning all age groups of population at present. In children, they are even the main cause of mortality.

In 2005, the Centre of Accident Prevention in South Bohemian Region was established at the Faculty of Health and Social Care of South Bohemian University in České Budějovice. One of the main tasks of the Centre for the year 2005 was to map the most risky groups of citizens in the region. In next year the preventive efforts of the Centre will be focused on these risk groups.

Secondary analysis of data obtained from the Institute of Health Care Information and Statistics of the Czech Republic (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, ÚZIS), Territorial Centre of Rescue Service of České Budějovice (Územní středisko záchranné služby České Budějovice, ÚSZS) and the Police of the Czech Republic helped to obtain data about the groups of citizens of South Bohemia who are most endangered by accidents.

It was found out that the most risky groups of citizens with regard to accident incidence include children from 11 to 14 years of age.

In subsequent stage, the project researchers processed a questionnaire form specified to 11–14 years of age group where the respondents’ knowledge of risks related to high accident rate was ascertained.

The relevant age group is unambiguously most endangered in home environment, followed by traffic environment. In these two categories, the children showed the lowest knowledge of principles of primary prevention, and they also show most risky behaviour in these environments, on the base of the results of the questionnaire research evaluated.

Keywords: accident – children – prevention – home environment – traffic – sport – first aid

Úrazy jsou v současnosti celospolečenským problémem dotýkajícím se všech věkových skupin obyvatelstva. U dětí jsou úrazy dokonce na prvním místě příčin úmrtnosti.

V roce 2005 vzniklo při Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Středisko prevence úrazů v Jihočeském kraji. Jedním ze základních úkolů Střediska pro rok 2005 bylo zmapovat nejrizikovější skupiny obyvatel v regionu. V dalším roce budou na tyto rizikové skupiny cíleně zaměřené preventivní snahy Střediska.

Sekundární analýzou dat získaných z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), Územního střediska záchranné služby České Budějovice (ÚSZS) a Policie ČR byly získány údaje o nejvíce úrazem ohrožených skupinách obyvatel jižních Čech.

Bylo zjištěno, že mezi nejrizikovější skupiny obyvatelstva vzhledem k úrazové incidenci patří děti ve věku 11–14 let.

V další fázi byl řešiteli projektu zpracován dotazníkový formulář specifikovaný na věkovou skupinu dětí 11–14 let, kde byla zjišťována znalost respondentů rizik spojených s vysokou mírou úrazovosti.

Pro danou věkovou skupinu je jednoznačně nejrizikovější domácí prostředí a následuje prostředí dopravní. V těchto dvou kategoriích projevily děti nejmenší znalost zásad primární prevence a také se na základě výsledků vyhodnoceného dotazníkového šetření v těchto prostředích chovají nejrizikověji.

Klíčová slova: úraz – dětský – prevence – domácnost – doprava – sport – první pomoc

1. Benešová, V.: Bezpečný domov pro děti. In: Grivna, M. et al.: Dětské úrazy a možnosti jejich prevence. 1. vyd. Praha: Centrum úrazové prevence UK, 2. LF a FN Motol, 2003. s. 112–118. ISBN 80–239–2063–4.

2. Grivna, M.: Epidemiologie a prevence dětských úrazů. In: Grivna, M. et al.: Dětské úrazy a možnosti jejich prevence. 1. vyd. Praha: Centrum úrazové prevence UK, 2. LF a FN Motol, 2003. s. 9–23. ISBN 80–239–2063–4.

3. Holder, Y., Peden, M., Krug, E.: Injury surveillance guidelines. 2. vyd. Geneva: World Health Organization, 2004. s. 80. ISBN 92 4 1591331.

4. Peden, M., McGee, K., Krug, E.: Injury: a leading cause of the global burden of disease, 1. vyd. Geneva: World Health Organization, 2002. s. 50. ISBN 92–4 156232–3.

5. Sethi, D., Habibula, S., McGee, K.: Guidelines for conducting community surveys on injuries and violence. 1.vyd. Geneva: World Health Organization. 2004. s. 140. ISBN 92 4 154648 4.