VÝVOJ TABAKISMU VE SVĚTĚ A V ČR

DEVELOPMENT OF NICOTINISM IN THE WORLD AND IN THE CZECH REPUBLIC

Kastnerová Markéta1,2, Žižková Blanka3
1Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra veřejného a sociálního zdravotnictví; 2Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje sídle sídlem v Českých Budějovicích; 3Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra psychiatrie a psychologie

Korespondenční autor: Kastnerová Markéta (marketa.kastnerova@khscb.cz)

Submitted:21. 3. 2007
Accepted: 2. 5. 2007
Published online: 28. 6. 2007

About 40 species of tobacco are known, but two of them are grown most frequently: Virginia tobacco (Nicotiana tabacum) and wild tobacco (Nicotiana rustica). Each epidemic begins, achieves its peak and thereafter, it subsides. The tobacco epidemic started with the beginning of the 20th century, when mass manufacture of cigarettes by machines was initiated. Since then, it was propagated in accordance with the same model in all countries: At the beginning, men start smoking, the prevalence of their smoking achieves its peak and subsequently decreases, but the peak of the mortality due to diseases resulting from smoking occurs with a delay of 30 to 40 years. This is also repeated with a certain delay in women. Our current situation is similar to that in the USA, Canada or Great Britain 20 to 30 years ago. The dependence on tobacco, diagnosis F 17, is an independent condition in the International classification of diseases of the American Psychiatric Society. The origination of the dependence is prevalently a paediatric problem, since most adult smokers started smoking in their childhood and adolescence periods. A reversal of this development should be provided by the framework agreement on the control of tobacco. This is the first legally binding document in the WHO history, which was agreed by WHO member states after 5-year negotiations in May 2003. A process of its ratification at national levels is currently being implemented. The agreement came in force in February 2005.

Keywords: Tobacco – dependence – epidemic

Tabáku je známo asi 40 druhů, ale nejčastěji jsou pěstovány dva: tabák viržinský (nicotiana tabacum) a tabák selský (nicotiana rustica). Každá epidemie má svůj začátek, vrchol a pak odeznívá. Tabáková epidemie začala s příchodem 20. století, kdy se cigarety začaly vyrábět masivně strojově. Od té doby se šíří podle stejného modelu ve všech zemích: nejdříve začnou kouřit muži, pak prevalence jejich kouření dosáhne vrcholu a klesá, ale se 30–40letým zpožděním ještě přichází vrchol mortality na nemoci způsobené kouřením. S jistým zpožděním se totéž opakuje u žen. To, co se odehrálo před 20 či 30 lety v USA, Kanadě nebo Velké Británii, prožíváme nyní my. Závislost na tabáku, diagnóza F 17, je samostatným stavem v Mezinárodní klasifikaci nemocí WHO a v Diagnostickém a statistickém manuálu Americké psychiatrické společnosti. Vznik závislosti je převážně pediatrický problém, neboť většina dospělých kuřáků začíná kouřit v období dětství a adolescence. Zvratem v rozvoji by měla být Rámcová úmluva o kontrole tabáku. Jedná se o první právně závazný dokument v historii WHO, který byl členskými státy WHO po pětiletém jednání odsouhlasen v květnu roku 2003. Nyní probíhá proces jeho ratifikace na národních úrovních. Úmluva vstoupila v platnost v únoru 2005.

Klíčová slova: tabák – závislost – epidemie

1. Kozák, J. a kol.: Rizikový faktor kouření, 1. vyd. Praha: 1993. KPK, s. 242. ISBN 80–85267–42-X.
  2. Králíková at al.: Doporučení pro léčbu závislosti na tabáku. In: Časopis lékařů českých. 2005, 144,5, s. 327–333. ISSN 0008–7335.
  3. Sovinová, H., Csémy, L.: Kouření cigaret a pití alkoholu v České republice. 1. vyd. Praha: 2003. SZÚ, s. 96. ISBN 80–7071–230–9.
  4. Elders, M. M.: The Report of the Surgeon General: Preventing tobacco use among young people. Am. J. Publ. Health, 84, 1994, s. 543–547.
  5. Hrubá, D. et al.: Začátky kouření českých adolescentů. In: Hygiena. Časopis pro ochranu a podporu zdraví. 2003, 48, 1, s. 29–41, ISSN 1210–7840.
  6. Kastnerová, M. et al.: Prevence vzniku sociálně patologických jevů. In: Prevence úrazů, otrav a násilí. 2006, 2, 2, s. 119–125, ISSN 1801–0261.
  7. Novák, M. a kol.: O kouření, 1. vyd. Praha: 1980. Avicenum, s. 164. ISBN 08–060–80.
  8. World Health Organization: International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, 10th revision. Geneva: 1992, WHO.
  9. American Psychiatric Association. Diagnostic and Statistical manual of Mental disorders, 4th edition (DSM – IV) Washington: 1995. American Psychiatric Association.
  10. Ústav zdravotnických informací a statistiky. Údaje o zdraví – dynamické tabulky. [online], [cit. 2007–06–03]. Dostupné z: http://www.uzis.cz/cz/dpS.