STAV ŠKOLNÍ ÚRAZOVOSTI VE ŠKOLNÍM ROCE 2006–2007 PODLE ÚSTAVU PRO INFORMACE VE VZDĚLÁNÍ

RATE OF INJURIES IN SCHOOL YEAR 2006-2007 ACCORDING TO INSTITUTE FOR INFORMATION IN EDUCATION

Pavel Skácelík
Česká školní inspekce, oblast bezpečnost a ochrana zdraví

Korespondenční autor: Pavel Skácelík (pavel.skacelik@tiscali.cz)

Submitted:26. 9. 2007
Accepted: 16. 11. 2007
Published online: 17. 12. 2007

Over the last six years, the number of injuries in schools ever increases. One of institutions following statistically the number of injuries in schools and school facilities is the Institute for Information in Education. However, its task is only summarization of data for further analyses. The high rate of injuries in Czech children and requirements for intensive solution of this situation are known in public, however, this situation is ever being deteriorated in the field of injuries in schools. The contemporary preventive provisions of the technical or legislative nature have not yet positively affected this development. The report presents the topical situation and the curve of development of nominal values of injuries as well as indices of their rate. The results suggest that the currently existing adverse situation should be solved without delay.

Keywords: injuries in schools – prevention – data accumulation

V posledních šesti letech počet školních úrazů neustále stoupá. Jednou z institucí, která sleduje statisticky počet úrazů ve školách a školských zařízeních, je Ústav pro informace ve vzdělání. Jeho úkolem je ovšem pouze sumarizovat data pro další analýzy. Přestože se veřejně hovoří o tom, že je dětská úrazovost v ČR vysoká a je třeba ji velmi intenzivně řešit, tak v oblasti školních úrazů se situace i nadále zhoršuje. Současná preventivní opatření technické nebo legislativní povahy doposud tento vývoj pozitivně neovlivnila. Tato zpráva prezentuje jak současný stav i vývojovou křivku nominálních hodnot úrazů, tak indexů četnosti. Z výsledků vyplývá, že je třeba bez odkladu začít současný neutěšený stav řešit.

Klíčová slova: školní úraz – prevence – sběr dat

1. Databáze údajů o počtu úrazů, ÚIV
  2. Výkaz R 36–01
  3. Vyhláška 64/2005 Sb., o evidenci úrazů dětí, žáků a studentů škol a školských zařízení