INFORMOVANOSŤ ŠIROKEJ LAICKEJ VEREJNOSTI O OTRAVÁCH HUBAMI

KNOWLEDGE IN WIDE LAY PUBLIC CONCERNING POISONING WITH MUSHROOMS

Ivica Gulášová1, Elena Gubricová2
1Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka, Fakulta zdravotníctva, Trenčín; 2Fakultná nemocnica s poliklinikou, OIAM, Bratislava - Kramáre

Korespondenční autor: Ivica Gulášová (ivica.gulasova@post.sk)

Submitted:19. 9. 2007
Accepted: 20. 11. 2007
Published online: 17. 12. 2007

Poisoning with mushrooms presents serious medical, nursing, ethical, social and forensic problems. The authors describe a survey aimed at establishing the level of knowledge in lay public in the field of problems of poisoning with mushrooms and associated problems: level of knowledge of symptoms of poisoning with mushrooms, capability of providing the first aid in poisoning with mushrooms, level of knowledge concerning characters of edible, inedible and poisonous mushrooms and their suitable culinary preparation, time interval from ingestion of the fly agaric Amanta phalloides to manifestation of intoxication and level of knowledge concerning toxic effects of poisonous mushrooms on particular organs. The basic sample group included 300 respondents from Bratislava, Spišská Nová Ves, Banská Bystrica, Košice and Považská Bystrica. The survey method was based on an original questionnaire with 22 items; the authors established 6 working hypotheses, which were evaluated based on answers of the respondents to the questionnaire items. Based on their findings resulting from the survey, they conclusively present a number of recommendations for practice.

Keywords: poisoning with mushrooms – education – knowledge – symptoms of poisoning with mushrooms – first aid

Otravy hubami predstavujú závažný medicínsky, ošetrovateľský, etický, sociálny a forézny problém. Autorky približujú prieskum zameraný na zistenie úrovne širokej laickej verejnosti v oblasti problematiky otráv hubami a problémami s nimi spojenými: úroveň poznania príznakov otráv hubami, schopnosť poskytnúť prvú pomoc pri otravách hubami, úroveň vedomostí o znakoch jedlých, nejedlých a jedovatých húb, o ich vhodnej kulinárskej úprave, o časovom intervale, ktorý uplynie od požitia muchotrávky zelenej po prejavy intoxikácie a úroveň vedomostí o toxickom vplyve jedovatých húb na jednotlivé orgány. Základný súbor tvorilo 300 respondentov z miest Bratislava, Spišská Nová Ves, Banská Bystrica, Košice a Považská Bystrica. Prieskumnou metódou bol dotazník vlastnej konštrukcie s 22 položkami, autorky si stanovili 6 pracovných hypotéz, ktoré vyhodnotili na základe odpovedí respondentov na dotazníkové položky. Na základe svojich zistení z prieskumu v závere príspevku uvádzajú viaceré odporučenia pre prax.

Klíčová slova: otrava hubami – edukácia – informovanosť – príznaky otráv hubami – prvá pomoc

1. Doenge, N. E., Moorhouse, M. F.: Kapesní prúvodce zdravotní sestry. Praha: Grada Publishing, 1996.
  2. Droste, C., Planta, M.: Memorix – vademecum lékaře. Praha: Scientia Medica, 1992.
  3. Dzúrik, R., Trnovec, T.: Štandardné terapeutické postupy. Martin: Osveta, 2001.
  4. Gvozdják, I.: Interná medicína. Martin: Osveta, 1990.
  5. Jaroš, J.: Atlas húb. Bratislava: Alfa, 1994.
  6. Klener, P. et al.: Vnitřní lékařství. Praha: Galén, 2001.
  7. Dostupné z: www.sarm.sk
  8. Dostupné z: www.velka epocha.sk