LEGÁLNÍ DROGY VE VZTAHU K NELEGÁLNÍM DROGÁM

RELATIONSHIPS BETWEEN LEGAL AND ILLEGAL DRUGS

Kastnerová Markéta
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra veřejného a sociálního zdravotnictví

Korespondenční autor: Kastnerová Markéta (marketa.kastnerova@gmail.com)

Submitted:12. 9. 2008
Accepted: 6. 10. 2008
Published online: 29. 12. 2008

Under our conditions, tobacco and alcohol are the first addictive substances encountered by children or offered by somebody to a child. Thus, by way of examples of the prevention of problems caused by tobacco and alcohol, it is also possible to consider what the child takes in relationships to other addictive substances. The child, who is able to refuse cigarettes and alcohol, can later more easily refuse pervitin or heroin. The target of the research was to study the association between the use of legal drugs and life experience with illegal drugs. The subjects who previously experienced the use of legal drugs exert an increased topical experience with illegal drugs compared to those, who have never used legal drugs. In young people, there is an obvious association between the use of alcohol or tobacco and illegal drugs.

Keywords: legal drug – illegal drug – youth

Tabák bývá v našich podmínkách spolu s alkoholem první návykovou látkou, s níž se dítě setká nebo kterou mu někdo nabídne. Na prevenci problémů působených tabákem a alkoholem se proto dá nacvičit to, co dítě upotřebí i ve vztahu k jiným návykovým látkám. Dítě, které umí odmítat cigarety a alkohol, dokáže snadněji v pozdějších letech odmítnout i pervitin nebo heroin. Cílem výzkumu bylo zaměřit se na souvislost mezi užíváním legálních drog a životní zkušeností s nelegální drogou. Dotazovaní, kteří mají životní zkušenost s nelegální drogou, mají větší životní i aktuální zkušenosti s legálními drogami ve srovnání s těmi, kteří životní zkušenost s nelegální drogou nemají. U mladých lidí existuje zřejmá souvislost mezi užíváním alkoholu, tabáku a nelegálních drog.

Klíčová slova: legální droga – nelegální droga – mládež

1. Dunovský, J.: Dítě a poruchy rodiny. 1. vyd. Praha: 1986. Avicenum, 139 s. ISBN 08–040–86.

2. Dunovský, J. a kol.: Sociální pediatrie. 1. vyd. Praha: 1999. Grada, 284 s. ISBN 80–7169–254–9.

3. Nešpor, K., Csémy, L.: Alkohol, drogy a vaše děti. Jak problémům předcházet, jak je rozpoznávat, jak je zvládat. 4. vyd. Praha: 1997. Sportpropag, 129 s.

4. Nešpor, K.: Vaše děti a návykové látky. Praha: 2001. Portál, 160 s. ISBN 80–7178–515–6.

5. 5. Nešpor, K.: „Průchozí“ drogy. Co by měli vědět rodiče a další dospělí, kteří se starají o děti a dospívající. Praha: 2002. SZÚ, 28 s.

6. Nešpor, K.: Alkohol a jiné návykové látky u dětí. Praha: 2004. SZÚ, 120 s.

7. Provazník, K. a spol.: Manuál prevence v lékařské praxi. 1. vyd. Praha: 1998. Státní zdravotní ústav, 622 s. ISBN 80–7071–080–2.

8. Protektivní faktory. [on line]. [cit. 2008–08–17]. Dostupné z: www.prevcentrum.cz