PŘÍSTUP POSKYTOVATELE POBYTOVÝCH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB PRO SENIORY K PROBLEMATICE PREVENCE ÚRAZŮ A RIZIKA PÁDŮ SENIORŮ

ATTITUDE OF GIVERS OF INSTITUTIONAL SOCIAL SERVICES FOR SENIORS TO THE PROBLEM OF THE PREVENTION OF INJURIES AND RISK OF FALLS IN SENIORS

Jaroslava Vítová
Dům Kněžny Emmy – domov pro seniory Neratovice; Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, doktorské studium

Korespondenční autor: Jaroslava Vítová (vitova@demmy.cz)

Submitted:31. 3. 2011
Accepted: 5. 5. 2011
Published online: 15. 6. 2011

The prevention of injuries and risk of falls in seniors presents a serious social problem. This is a theme worthy of a high attention just in association with the stay of seniors in social service institutions. The target of the work was to find opinions of social service givers concerning the prevention of injuries and risk of falls. The results were obtained by quantitative research with the use of questionnaires distributed via the e-mail. Electronic addresses were acquired from the official document of the Czech Ministry of Labour and Social Affairs, the Social Service National Register. All the social services registered in the Czech Republic as homes of seniors were considered. The National Register includes total of 479 social services of this type. The rate of the questionnaire return was of 13.4%; total of 61 respondents presented their answers. The questions were answered by managing staff members of the institution. Each home of seniors was represented by opinions of a managing staff member concerning the problem under an assumption that the managing staff member affects the general concept of the service including establishing priorities and targets of the service.

Keywords: seniors – prevention of injuries – risk of falls – institutional social services

Prevence úrazů a rizika pádů seniorů jsou závažným společenským problémem. Jedná se o téma, kterému by měla být věnována vysoká pozornost právě v souvislosti s pobytem seniorů v zařízeních sociálních služeb. Cílem bylo zjistit názor poskytovatelů sociálních služeb na prevenci úrazů a rizika pádů. K získání výsledků byl proveden kvantitativní výzkum, použity byly dotazníky distribuované elektronickou poštou. Elektronické adresy byly získány z oficiálního dokumentu MPSV ČR, národního registru sociálních služeb. Vybrány byly všechny sociální služby v ČR registrované jako domovy pro seniory. Národní registr eviduje celkem 479 sociálních služeb tohoto typu. Návratnost dotazníků byla 13,4 %, celkem odpovědělo 61 respondentů. Na otázky odpovídali řídící pracovníci zařízení. Každý domov pro seniory byl reprezentován vyjádřením řídícího pracovníka k uvedené problematice, přičemž bylo vycházeno z předpokladu, že řídící pracovník ovlivňuje celkovou koncepci služby včetně určování priorit a cílů služby.

Klíčová slova: senior – prevence úrazů – riziko pádů – pobytové sociální služby

1. Čapková, M.: Programy úrazové prevence u dětí, dospívajících a seniorů. In: Prevence úrazů, otrav a násilí. 2007, vol. 3, no 1, p. 33–38, ISSN 1801–0261.

2. Join commission resours, Prevence pádů ve zdravotnickém zařízení – cesta k dokonalosti a zajišťování kvality. Přeložil: MUDr. Radim Vyhnánek, 1. vyd. Praha, 2007, 172 s. ISBN 978–80–247–1715–9.

3. Venglářová, M.: Problematické situace v péči o seniory, příručka pro zdravotnické a sociální pracovníky. 1. vyd. Praha: Grada, 2007, 96 s. ISBN 978–80–247–2170–5.

4. Vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, v platném znění.

5. Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění.

6. Zimmelová, P.: Úrazy seniorů – prevence a příčiny. In: Prevence úrazů, otrav a násilí. 2005, vol. 1, no 2, p. 96–98, ISSN 1801–0261.

7. Zimmelová, P.: Středisko prevence úrazů v JK – prevence úrazů seniorů. In: Prevence úrazů, otrav a násilí. 2008, vol. 4, no 2, p. 161–166, ISSN 1801–0261.