ROVNOVÁHA A PÁDY JAKO OŠETŘOVATELSKÝ PROBLÉM (PRŮBĚŽNÁ ZPRÁVA O TERÉNNÍM ŠETŘENÍ)

Equilibrium and falls as nursing problems (The interim report on field study)

Brigita Janečková2, Ester Poncarová3, Hana Kalová2, Marie Voštová4, Zdena Třísková5, Petr Petr1, 2
1Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra klinických a preklinických oborů 2Nemocnice České Budějovice, a. s., Pracoviště klinické farmakologie, České Budějovice 3Ledax, o. p. s., Středisko pečovatelské služby Trhové Sviny 4Magistrát Statutárního města České Budějovice, odbor sociálních věcí 5Domov pro seniory Hvízdal, p. o., České Budějovice

Korespondenční autor: Brigita Janečková (janecek.bada@seznam.cz)

Submitted:24. 7. 2012
Accepted: 25. 10. 2012
Published online: 31. 12. 2012

The authors present a brief interim report concerning the field examination of the capability of keeping the equilibrium and occurrence of the risk of falls in a sample of the senior population (28 persons) in conditions of the DPS – House with caregiving service Borovany near České Budějovice. A reference group included staff members of the City Council České Budějovice and of the caregiving service of the company Ledax o.p.s.: centre Trhové Sviny and working site Borovany. The interim results demonstrate a dramatic situation of the risk of falls in the population examined, where the risk of falls is increased by a factor higher than five compared to the normal situation. Whereas in the general population, it is to expect normal results of the test of the equilibrium and gait according to Tinetti, i.e. 27–28 points of 28, which is also the result shown in our reference group (27.7 points on average), the population examined – housed in the old people´s home – has a score of 15 points. After exclusion of 8 probands with results within the normal etalon, i.e. 27–28 points, there were 20 probands, whose results were beyond the normal etalon having average score in the equilibrium and gait test according to Tinetti 9.6 points of 28. The authors systematically continue performing the field examination. They attempt to establish an international cooperation in this examination. In the work, they present a complete diagnostic tool according to Tinetti in the original English as well as topically used Czech version. The recording sheet “Protocol of client fall” used in the old people´s home Hvízdal in České Budějovice is attached in extenso. Possible misunderstanding or unclearness caused by wide distribution of the diagnostic tool by Tinetti and its many variants in different national languages is also briefly noted. The presented interim results already point out a higher risk of fall in seniors and offer a starting point for reasonable consideration of actual needs of nursing and caregiving in these persons. The authors expect that the results will be taken into account in appropriate considerations and in the decision process concerning the personnel in relevant facilities including the compilation of personal normatives.

Keywords: old age – risk of falls – equilibrium – Mary Elizabeth Tinetti

Autoři předkládají stručnou průběžnou zprávu o terénním šetření schopnosti udržet rovnováhu a výskytu rizika pádů na vzorku populace seniorů (28 osob) v podmínkách DPS-Dům s pečovatelskou službou Borovany u Českých Budějovic. Srovnávací skupinu tvoří pracovníci Magistrátu města České Budějovice a pracovníci pečovatelské služby společnosti Ledax, o. p. s., středisko Trhové Sviny a pracoviště Borovany. Průběžné výsledky vykazují dramatickou situaci rizika pádů ve vyšetřované populaci, kdy riziko pádů v tomto šetření je oproti normálu vyšší než pětinásobné. Zatímco ve všeobecné populaci lze očekávat normální výsledky testu rovnováhy a chůze dle Tinettiové, totiž 27 až 28 bodů z 28 možných, přičemž tento výsledek vykazuje i srovnávací skupina (průměr 27,7 bodu), skóruje vyšetřovaná populace – ubytovaní v domově pro seniory – 15 body. Po vyřazení 8 probandů s výsledky v etalonu normálu, tj. 27–28 bodů, bylo u 20 probandů, jejichž výsledky jsou mimo etalon normálu, shledáno průměrné skóre testu rovnováhy a chůze dle Tinettiové 9,6 bodu z 28 možných. V terénním šetření autoři systematicky pokračují. Usilují o ustavení mezinárodní spolupráce při tomto šetření. V práci předkládají kompletní diagnostický nástroj dle Tinettiové jak v původní anglickojazyčné, tak v aktuálně použité českojazyčné verzi. In extenso je připojen i záznamový list „Protokol o pádu klienta“ používaný v Domově pro seniory Hvízdal v Českých Budějovicích. Stručně je zmíněno i možné nedorozumění či nejasnosti způsobené velkým rozšířením diagnostického nástroje dle Tinettiové a jeho mnoha variantami v rozličných národních jazycích. Již tyto předkládané průběžné výsledky upozorňují na vysoké riziko pádu u seniorů a poskytují východisko pro racionální zvažování skutečných potřeb ošetřovatelské a pečovatelské péče o tyto osoby. Autoři doufají, že k těmto výsledkům bude přihlédnuto i při odpovídajících úvahách a rozhodovacím procesu o personálním vybavení příslušných zařízení, a to včetně tvorby personálních normativů.

Klíčová slova: stáří – riziko pádů – rovnováha – Mary Elizabeth Tinetti

1. Hájková I (2010). Dotazníkové metody ve fyzioterapii se zaměřením na vybrané aspekty diagnostiky a terapie. Vysokoškolská kvalifikační práce – bakalářská práce, Palackého univerzita, Fakulta tělesné kultury, Olomouc.

2. Klán J, Topinková E (2003). Pády a jejich rizikové faktory ve stáří. Česká geriatrická revue. 2: 38–43.

3. Köpke S, Meyer G (2006). The Tinetti Test. Babylon in geriatric assessment. Z Gerontol Geriat 39: 288–291.

4. Lord SR, Sherrington C, Menz HB (2001). Falls in Older People. Risk factors and Strategies for Prevention. Cambridge University Press, Cambridge, 245 p. ISBN 0–521–58964–9.

5. Tinetti ME (2003). Preventing Falls in Elderly Persons. N Engl J Med. 348: 42–49.

6. Topinková E (2005). Geriatrie pro praxi, Galén. ISBN 80–7262–365–6.