Šikana v špeciálnych základných školách

Bullying in special primary schools

Helena Orieščiková
Katolícka univerzita, Pedagogická fakulta, Ružomberok, Slovenská republika

Korespondenční autor: Helena Orieščiková (helena.oriescikova@ku.sk)

Submitted:16. 1. 2013
Accepted: 11. 3. 2013
Published online: 28. 6. 2013

Introduction of the present contribution is formed by theoretical basis and the definition of bullying as a society-wide problem which doesn’t avoid special primary education. At the same time this part serves as a draft of forms of bullying and the possible prevention. The main objective of this survey was to determine the current cause of bullying among pupils. Bullying is influenced not only by the general climate impact by the educators in the class, but also by forming of friendly relationship and its maintenance. The family and especially its interest in a pupil contributes in particular rate to bullying. The survey conclusions refer to conditions being created in the school environment and thus offer the possibility of bullying. The most common places were classrooms, dressing rooms and toilets and especially on the way home if no grown-up was present, whether a teacher or non-teaching staff member. Basic cause of bullying are considered weak body constitution which attracts the bullying person as the weaker individual is unable to defend himself. On the contrary, the target group are also obese pupils who are not able to defend for their clumsiness, or pupils who are not dressed fashionable in opinion of the bullying person. Particularly curious was that some bullying is the result of boredom. Children simply do not know what to do in their free time. Like bullying itself, even its forms vary depending on the environment and time in which pupils live. The most common forms of bullying are fights and a modern form of bullying – cyberbullying.

Keywords: school – social behaviour – pupil – bullying – schoolmates

Úvod predkladaného príspevku tvoria teoretické východiská a definície šikany ako celospoločenského problému, ktorý neobchádza ani špeciálne základné školstvo. Táto časť je zároveň aj náčrtom foriem šikany a možnej prevencie. Úvodná časť je venovaná charakteristike šikanovaného a šikanujúceho s popisom ich telesnej konštitúcie. Po vstupných teoretických informáciách je uvedený prieskum realizovaný v špeciálnych základných školách na Slovensku. Hlavným cieľom prieskumu bolo zistiť aktuálne príčiny šikany medzi žiakmi. Na šikanu vplýva nielen celková klíma v triede ovplyvňovaná pedagógmi, ale aj utváranie kamarátskych vzťahov a ich udržiavanie. Svojou mierou prispieva k šikane dieťaťa aj rodina a najmä jej záujem o žiaka. Závery prieskumu poukazujú aj na podmienky vytvárajúce sa v školskom prostredí ponúkajúce možnosť šikany. Najčastejšie vyskytujúcimi sa miestami boli trieda, šatňa, WC a najmä čas cestou domov, ak nebol prítomný dospelý človek, či už pedagóg alebo nepedagogický zamestnanec. Základnou príčinou šikany sa javí slabá telesná konštitúcia šikanovaného, ktorá láka šikanujúceho, pretože slabší jednotlivec sa nedokáže brániť. Cieľom šikany sú aj žiaci obézni, ktorí sa nedokážu pre svoju neobratnosť ubrániť, a žiaci, ktorí sa podľa názoru šikanujúceho neobliekajú moderne. Zaujímavosťou je najmä to, že žiaci šikanujú aj z nudy. Jednoducho nevedia, čo robiť vo voľnom čase. Tak ako šikana samotná aj jej formy sa menia v závislosti od prostredia a doby, v ktorej žiaci žijú. Medzi najčastejšie formy šikany patrí bitka a moderná forma šikany – kyberšikana. Takéto konanie jednotlivca je nespoločenské, jednotlivec porušuje spoločenské, no najmä morálne normy spoločnosti, ich intenzita však neprekračuje právne predpisy, kedy za svoje konanie môže byť jednotlivec trestne stíhaný. Náprava správania si vyžaduje špeciálnopeda­gogickú starostlivosť, ktorá sa realizuje v príslušných výchovných zariadeniach. Cieľom predkladaného príspevku bolo preto zmapovať šikanu v špeciálnych základných školách a podať špeciálnym pedagógom ucelený obraz o tejto problematike. Keďže dotazník bol podaný žiakom na triednickej hodine a bolo možné byť so žiakmi osamote, bez triedneho učiteľa, možno predpokladať, že ich odpovede boli úprimné a pravdivé.

Klíčová slova: škola – asociálne správanie – žiak – šikanovanie – spolužiaci

1. Bourcet S, Gravillonová I (2006). Šikana ve škole, na ulici, doma. Jak bránit své dítě. Praha: Albatros. ISBN 80–00–01552–8.

2. Gajdošová E, Herényiová G (2006). Rozvíjení emoční inteligence žáků. Praha: Portál. ISBN 80–7367–115–8.

3. Gajdošová E, Hubinská L, Jakubková V (2011). Intervencie pracovníkov pomáhajúcich profesií pri riešení problémov a porúch detí v správaní s dôrazom na rozvíjanie ich sociálno-emocionálnej a morálnej zrelosti. Bratislava: Stimul. ISBN 978–80–8127–014–7.

4. Chomistová J (2003). Poruchy správania a učenia: expert na včasné odhaľovanie porúch a poradca pri práci s problémovými deťmi a rozhovoroch s rodičmi. Bratislava: Raabe. ISBN 8096811762.

5. Kolář M (2001). Bolest šikanování. Praha: Portál. ISBN 80–7367–014–3.

6. Kraus B, Bělík V (2011). Trendy preventivněvýchov­ného působení v současné škole. Prevence úrazů, otrav a násilí. 1: 62–67. ISSN 1804–7858.

7. Říčan P, Janošová P (2010). Jak na šikanu. Praha: Grada Publishing. ISBN 978–80–247–2991–6.

8. Šimegová M (2007). Šikanovanie v školskom prostredí. Banská Bystrica: Univerzita Mateja Bela. ISBN 978– 80–8083–384–8.

9. Vališová A, Kasíková H a kol. (2007). Pedagogika pro učitele. Praha: Grada Publishing. ISBN 978–80–247– 1734–0.