Okolnosti ne/svobody zadlužování seniorů

Circumstances of freedom/absence of freedom of seniors’ indebtedness

Kristýna Krušinská
Univerzita Karlova v Praze, Fakulta humanitních studií, Praha

Korespondenční autor: Kristýna Krušinská (krusinska.kristyna@seznam.cz)

Submitted:16. 1. 2013
Accepted: 18. 3. 2013
Published online: 28. 6. 2013

The issue of indebtedness and over indebtedness of population is still a very current topic. The article therefore first discussed the most common causes. Lots of them also relate to senior population, however, this group usually avoids the obligations which have the form of the consumer credits and other loans. The seniors save money for the purchase of goods or services rather than lend. In practice there are recurring cases when they take over these obligations without corresponding with their property or income situation. It is often about cases when the decision to take the obligation was the consequence of the pressure from their neighbourhood. Therefore there are described five model cases which are based on author’s experience from practice in citizen advice bureau. If the senior doesn’t pay off the obligation – either because he thinks that the debt is repaid by the child how it was promised, or he isn’t able to pay off the obligation etc., it can result in a number of unpleasant consequences which are listed also in the connection with the model cases. However, as there is no universal cause of indebtedness, there is no universal and guaranteed way to prevent it. The attention must be given to all participants. This means in the case of senior citizens in particular both to strengthen the sense of their own freedom to decide and to punish those who try to suppress it. Furthermore are described both various preventive measures and briefly outlined the difficulties in solving already existing problems.

Keywords: senior – freedom – indebtedness

Problematika zadlužování a předlužování obyvatel je stále velmi aktuálním tématem. V článku jsou proto nejprve zmíněny nejčastější příčiny. Z nich se řada týká i seniorské populace, ačkoliv ta se zpravidla závazkům v podobě spotřebitelských úvěrů a jiných půjček vyhýbá. Na koupi zboží či služeb si senioři spíše našetří, než půjčí. V praxi se však opakovaně objevují případy, kdy na sebe tyto závazky převezmou, aniž by to odpovídalo jejich majetkové a příjmové situaci. Mnohdy se jedná o případy, kdy rozhodnutí přijmout na sebe závazek bylo ze strany seniora důsledkem nátlaku okolí. Popsáno je proto pět modelových případů, které vycházejí ze zkušeností autorky z praxe v občanské poradně. Pokud pak závazek senior nesplácí – ať už z důvodu, že si myslí, že dluh splácí dítě, jak slíbilo, nedokáže závazek splácet apod., může to pro něj mít řadu nepříjemných důsledků, které jsou rovněž v souvislosti s modelovými případy uvedeny. Nicméně stejně jako neexistuje jedna univerzální příčina vzniku předlužení, neexistuje ani jeden univerzální a zaručený způsob, jak mu předcházet. Pozornost se musí věnovat všem zúčastněným. To v případě seniorů znamená zejména jednak posilovat jejich vědomí vlastní svobody se rozhodovat, jednak postihovat ty, kteří se ji snaží potlačovat. Popsána jsou proto jak různá preventivní opatření, tak krátce nastíněna úskalí při řešení již vzniklých potíží.

Klíčová slova: senior – svoboda – zadlužování

1. Česká správa sociálního zabezpečení (2012). Úhrada dluhu srážkami ze mzdy může trvat i několik let [online] [cit. 2012–10–18]. Dostupné z WWW: <http://www.cssz.cz/…kove-zpravy/ tiskove-zpravy-2012/2012–08–23-uhrada-dluhu-srazkami-z-duchodu-muze-trvat-i-nekolik-let.htm>

2. Ferguson N (2011). Vzestup peněz. Finanční dějiny světa. Praha: Argo. ISBN 978–80–257–0337–3.

3. Graeber D (2012). Dluh: Prvních 5000 let. Brno: Bizbooks. ISBN 978–80–265–0044–5.

4. Husák J (2013). Sociální postavení spotřebitelů. In: Ondřej J a kol. Spotřebitelské smlouvy a ochrana spotřebitele: Ekonomické, právní a sociální aspekty. Praha: C. H. Beck. ISBN 978–80–7400–446–9.

5. Krušinská K, Skuhrová P (2013). Dlužník a jeho oddlužení. In: Ondřej J a kol. Spotřebitelské smlouvy a ochrana spotřebitele: Ekonomické, právní a sociální aspekty. Praha: C. H. Beck. ISBN 978–80–7400–446–9.

6. Noveský I, Tuvora J, Kotýnková M, Kopecký L, Kotíková J, Abrahámek J, Kasai J, Pelcák S, Bělík V, Kudelová M, Masníkosová P, Fiala et al. (2009). Slabikář finanční gramotnosti. Praha: COFET. ISBN 978–80–254–4207–4.

7. Ondřej J (2012). Některá rizika spojená se zadlužováním domácností při uzavírání spotřebitelských smluv (úvěrů). In: Ondřej J a kol. Zadlužení fenomén současnosti. Praha: Soukromá vysoká škola ekonomických studií. ISBN 978–80–86744–92–6.

8. Pavelková, J (2012). Vzdělávání seniorů v oblasti finanční gramotnosti. In: Ondřej J a kol. Zadlužení fenomén současnosti. Praha: Soukromá vysoká škola ekonomických studií. ISBN 978–80–86744–92–6.

9. Sokol, J (2007). Moc, peníze a právo. Esej o společnosti a jejích institucích. Plzeň: Aleš Čeněk. ISBN 978–80– 7380–066–6.

10. Vágnerová M (2000). Vývojová psychologie: dětství, dospělost, stáří. Praha: Portál. ISBN 80–7178–308–0.