Užívání alkoholu – komparační studie mezi českou populací a imigranty

Alcohol use – a comparative study between the Czech population and immigrants

Iva Brabcová1, Olga Dvořáčková2
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, 1katedra ošetřovatelství a porodní asistence, 2katedra laboratorních metod a informačních systémů

Korespondenční autor: Iva Brabcová (brabcova@zsf.jcu.cz)

Submitted:4. 9. 2013
Accepted: 17. 11. 2013

Aim: The aim of this research survey was to explore the use of alcohol in target group of immigrants coming to the Czech Republic from non-EU countries and to compare their consumption of alcohol with the Czech population. Methods: The research was carried out by quantitative way, by questioning method. The research set was represented by legally settled immigrants from Ukraine, Vietnam and Mongolia (n = 246). Data about alcohol consumption in the Czech population were acquired from the study of European selective survey on health in the Czech Republic EHIS 2008 (n = 1044). Results: Men consume alcohol statistically more than women. Women abstain more often than men. The consumption of alcohol was negatively correlated to education. Respondents from Ukraine reported significantly higher consumption of alcohol per week (beer, wine and spirits) than respondents from Vietnam or Mongolia. Nevertheless, in alcohol consumption the leading role of the Czech population was confirmed. Conclusion: Government of the Czech Republic has to promote interventions to minimize the risks and harms associated with alcohol use. Restrictive interventions promoted by the state are for instance regulations of alcohol price through excise tax, alcohol sale regulations based on age, place, and possibly restriction of time of sale or alcohol propagation.

Keywords: immigrants – Czech population – health – alcohol consumption

Cíl: Cílem výzkumného šetření bylo zmapovat užívání alkoholu u cílové skupiny imigrantů přicházejících do České republiky ze zemí mimo Evropskou unii a porovnat jejich spotřebu alkoholu s českou populací. Metodika: Výzkum byl realizován kvantitativním způsobem, metodou dotazování. Výzkumný soubor představovali legálně usazení ukrajinští, vietnamští a mongolští imigranti (n = 246). Údaje o spotřebě alkoholu českou populací byly získány ze studie Evropského výběrového šetření o zdraví v České republice EHIS 2008 (n = 1 044). Výsledky: Muži konzumují alkohol statisticky více než ženy. Ženy abstinují častěji než muži. Se zvyšujícím se vzděláním respondentů klesala jejich spotřeba alkoholu. Ukrajinští respondenti udávali statisticky významně vyšší týdenní konzumaci alkoholu (piva, vína i tvrdého alkoholu) než mongolští a vietnamští respondenti. Přesto se v konzumaci alkoholu potvrdila vedoucí úloha české populace. Závěr: Je nezbytné, aby vláda České republiky prosazovala řadu intervencí, které minimalizují rizika a škody spojené s užíváním alkoholu. Mezi restriktivní intervence prosazované státem patří například regulace cen alkoholu prostřednictvím spotřební daně, regulace prodeje alkoholu na základě věku, místa, popřípadě denní doby prodeje nebo omezení propagace alkoholu.

Klíčová slova: imigranti – česká populace – zdraví – spotřeba alkoholu

1. Brabcová I (2012). Závislost ve vztahu k imigrantům v České republice. In: Vacková J a kol. Zdravotně sociální aspekty života imigrantů v České republice. Praha: Triton, s. 165–176. ISBN 978–80–7387–514–5.
  2. Czech Republic (the) socioeconomic context (2005). Geneva (Switzerland): WHO [online] [cit. 2013 02 02]. Dostupné z: http://www.who.int/…tance_abuse/ publications/glo­bal_alcohol_re­port/profiles/cze­.pdf
  3. Equity, social determinants and public health programmes (2010). Geneva (Switzerland): World Health Organization. ISBN 978 924 I 56 397.
  4. Evropské výběrové šetření o zdraví v České republice EHIS 2008 (2011). Praha: Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky. ISBN 978 80 7280 916 5.
  5. Fiala J (2006). NUTRIFIA, nutriční software pro rychlé hodnocení. Brno: Ústav preventivního lékařství, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity. ISBN neuvedeno.
  6. Mongolia socioeconomic context (2005). Geneva (Switzerland): WHO [online] [cit. 2013 02 02]. Dostupné z:

http://www.who.int/…tance_abuse/ publications/glo­bal_alcohol_re­port/profiles/mng­.pdf

7. Ukraine socioeconomic context (2005). Geneva (Switzerland): WHO [online] [cit. 2013 02 02]. Dostupné z: http://www.who.int/…tance_abuse/ publications/glo­bal_alcohol_re­port/profiles/u­kr.pdf

8. Vacek J, Vondráčková P (2012). Přístup harm reduction k užívání alkoholu. Adiktologie. 12/2: 138–151. ISSN 1213–3841.

9. Viet Nam socioeconomic context (2005). Geneva (Switzerland): WHO [online] [cit. 2013 02 02]. Dostupné z: http://www.who.int/…tance_abuse/ publications/glo­bal_alcohol_re­port/profiles/vnm­.pdf

10. Vondráčková P, Šťastná L (2012). Epidemiologie užívání alkoholu ve světě a v ČR: spotřeba, abúzus, závislost, morbidita a mortalita. Adiktologie. 12/2: 114–127. ISSN 1213–3841.