Domácí násilí v kontextu názorů příslušníků Policie ČR

Domestic violence in the context of views of police officers of the Czech Republic

Kateřina Šmejkalová
Masarykova univerzita v Brně, Pedagogická fakulta, katedra fyziky, chemie a odborného vzdělávání

Korespondenční autor: JUDr. Mgr. Ing. Kateřina Šmejkalová (smejkalova@ped.muni.cz)

Submitted:22. 1. 2014
Accepted: 13. 2. 2014
Published online: 30. 6. 2014

The following article deals with the protection against domestic violence, based on the Act of the Police of the Czech Republic and is supplemented by an extensive list of the most common misconducts of the Czech police personnel in dealing with cases in a given area. In this context, the system of departmental training sessions of the police officers is illustrated. The enquiries carried out by the research clearly demonstrated that the quality of the training sessions of the police officers has a direct link to the successful and safe solution of the cases. The research is based on the opinions of 35 police officers employed in the administrative departments in the 7 regions of the Czech Republic. The research survey confirmed the stated concerns of police officers to deal with cases of domestic violence. Respondents agreed that the police officers dispatched to deal with cases of domestic violence have the knowledge, skills and attitudes concerning the above mentioned problems, and have the skill level which the solution of domestic violence problems requires. The purpose of the research investigation, lies mainly in designing and implementing solutions in the areas of departmental education the Police of the Czech Republic, concerning the issue of domestic violence.

Keywords: domestic violence – perpetrator of domestic violence – protection of the victims – training of police officers

Předkládaný článek se zabývá ochranou před domácím násilím v zákoně o Policii ČR a je doplněn o demonstrativní výčet nejfrekventova­nějších pochybení příslušníků Policie ČR při řešení případů v dané oblasti. V této souvislosti je charakterizován systém rezortního vzdělávání policistů. Provedená výzkumná sonda jednoznačně prokázala, že kvalitní vzdělávání policistů má přímou souvislost s úspěšným řešením případů v bezpečnostní praxi. Výzkumná sonda se opírá o názory 35 policistů výkonných útvarů ze 7 krajů ČR. Sonda potvrdila proklamované obavy policistů řešit případy domácího násilí. Respondenti se shodli, že policisté vyčlenění pro řešení případů domácího násilí mají vědomosti, dovednosti a postoje týkající se uvedené problematiky na úrovni, kterou vyžaduje řešení problémů domácího násilí. Jedinečnost výzkumného šetření tak spočívá především v navržení a realizaci řešení v oblasti rezortního vzdělávání Policie ČR, týkajícího se problematiky domácího násilí.

Klíčová slova: domácí násilí – pachatel domácího násilí – ochrana oběti – vzdělávání policistů

1. Čírtková L (2008). Moderní psychologie pro právníky. Domácí násilí, stalking, predikace násilí. Vyd. 1. Praha: Grada Publishing, 160 s. ISBN 978–80–247–2207–8.

2. Dufková I, Zlámal J (2005). Domácí násilí se zaměřením na problematiku obětí. Praha: Střední policejní škola Ministerstva vnitra, Středisko pro výchovu k lidským právům a profesní etiku, 69, 52 s. ISBN 80–239–5686–8.

3. Johnson MP (2008). A Typology of Domestic Violence: Intimate terrorism, Violent Resistance, and Situational Couple Violence. Boston: Northeastern University Press.

4. Keller J (2011). Nová sociální rizika a proč se jim nevyhneme. Vyd. 1. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON ), 197 s. ISBN 978–80–7419–059–9.

5. Metodická příručka č. 1/2010 ředitele ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky k realizaci závazného pokynu policejního prezidenta č. 166/2009 o provádění vykázání.

6. Statistiky. Domácí násilí.cz. [online]. [cit. 2014–01–18]. Dostupné z. http://www.domacinasili.cz/statistiky/

7. Střílková P, Fryšták M (2009). Vykázání jako prostředek ochrany před domácím násilím. Ostrava: KEY Publishing, s. r. o., 91 s. ISBN 978–80–7418–020–0.

8. Ševčík D, Špatenková N (2011). Domácí násilí: kontext, dynamika a intervence. Vyd. 1. Praha: Portál, 186 s. ISBN 978–80–7367–690–2.

9. Šmejkalová K (2011). Problematika domácího násilí a jeho prevence (diplomová práce). Vedoucí diplomové práce prof. JUDr. Ing. Viktor Porada, DrSc., Bratislava: PEVŠ.

10. Turek I (2010). Didaktika. Vyd. 2. Bratislava: Iura Edition, 598 s. ISBN 978–80–8078–322–8.

11. Wright C (2009). Confronting domestic violence head on: the role of power in domestic relationships. Thomas Jefferson Law Review. 32/1: 21–29.

12. Z ákon č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů.