AKTUÁLNĚ O ŠÍŘENÍ ZHOUBNÉ A SPOLEČENSKY NEBEZPEČNÉ CHOROBY

TOPICAL DATA ON PROPAGATION OF DETRIMENTAL AND SOCIALLY DANGEROUS DISEASES

Lenka Svobodová
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i., Praha

Korespondenční autor: Lenka Svobodová (svobodovaL@vubp-praha.cz)

Submitted:24. 10. 2007
Accepted: 18. 11. 2007
Published online: 17. 12. 2007

Growing violence is an alarming phenomenon. The rate of occurrence of its most different forms and times, particularly in children and youth is a big warning for the society. Habits, values and attitudes acquired in young age are mostly very firmly anchored and persist to the adulthood of individuals. Almost half the young people inquired note immediate manifestations of the aggressiveness, victimization and physical or psychical violence. The results of examination also indicate that obviously biggest problems with these negative phenomena are observed among apprentices of 19 years of age. This group will soon enter the labour market and it is possible to assume with a certain measure of likelihood that they will bring these negative manifestations of the behaviour into the common working and personal life as its self-evident part. Thus, it is necessary to promote the prevention and knowledge of the danger of the aggressive and violent behaviour in systematic and consequent way starting from the youngest age.

Keywords: aggressiveness – victimization – psychical and physical violence – children and youth – safety and health protection – prevention

Růst násilí je znepokojujícím jevem. Četnost výskytu i jeho nejrůznějších forem a podob zejména u dětí a mládeže je velkým varováním pro společnost. Návyky, hodnoty a postoje získané v mládí mají většinou velmi pevné ukotvení a přetrvávají do dospělého věku jedince. Téměř polovina dotázaných mladých lidí registruje ve svém bezprostředním okolí projevy agresivity, šikany, fyzického nebo psychického násilí. Výsledky šetření také naznačují, že zřejmě největší problémy s těmito negativními jevy existují mezi devatenáctiletou učňovskou mládeží. Tato skupina bude v brzké době vstupovat na pracovní trh a lze s určitou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že si s sebou bude tyto negativní projevy chování a jednání přinášet do pracovního i běžného života jako jeho samozřejmou součást. Je proto třeba prosazovat prevenci, povědomí o nebezpečnosti agresivního, násilného chování a jednání systematicky a důsledně, a to již od nejútlejšího věku.

Klíčová slova: agresivita – šikana – psychické a fyzické násilí – děti a mládež – bezpečnost a ochrana zdraví – prevence

1. Havlík, R., Koťa, J.: Sociologie výchovy a školy. Praha: Portál, 2003.
  2. Macek, P.: Adolescence. Praha: Portál, 2003, ISBN: 80–7178–747–7.
  3. Merton, R. K.: Studie ze sociologické teorie. Praha, Sociologické nakladatelství, 2000.
  4. Paleček, M., Svobodová, L.: Násilí ve společnosti a na pracovištích. Praha: Zdravotnictví v České republice, 2005, č. 3, s. 110–115.