STŘEDISKO PREVENCE ÚRAZŮ V JK – PREVENCE ÚRAZŮ U DĚTÍ DO 3 LET

CENTRE OF PREVENTION OF INJURIES IN THE SOUTH-BOHEMIAN REGION – PREVENTION OF INJURIES IN CHILDREN UNDER 3 YEARS OF AGE

Magdalena Čapková
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra klinických oborů

Korespondenční autor: Magdalena Čapková (ma.ca@email.cz)

Submitted:3. 8. 2008
Accepted: 10. 12. 2008
Published online: 29. 12. 2008

In 2005, the Centre of Prevention of Injuries in the South-Bohemian Region (supported by grant of the IGA MZ ČR no. NR 8468–3/2005) was established at the Faculty of Health and Social Sciences, the University of South Bohemia in České Budějovice. In 2005, a questionnaire examination was carried out in the community of České Budějovice with the aim to acquire knowledge concerning selected risk groups of inhabitants in the field of the prevention of injuries, in theory as well as practical applications. In 2007, after completing a one-year pilot implementation of preventive programmes, a control questionnaire examination was initiated focused on the assessment of the benefit and efficacy of the programmes implemented and compilation of a proposal of methods of effective primary prevention in risk age categories considered in the community of České Budějovice. The results of the preventive programme or control examinations demonstrate a high degree of success of the preventive programme.

Keywords: prevention – injuries – children – parents – degree of information

V roce 2005 vzniklo při Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Středisko prevence úrazů v Jihočeském kraji (grantová podpora IGA MZ ČR č. NR 8468–3/2005). V roce 2005 bylo v komunitě České Budějovice realizováno dotazníkové šetření s cílem zjistit znalosti vybraných rizikových skupin obyvatel v oblasti prevence úrazů a to jak teoretické, tak jejich aplikaci do praxe. Po ukončení roční pilotní realizace specifických preventivních programů bylo v roce 2007 zahájeno kontrolní dotazníkové šetření s cílem zhodnocení přínosu a efektivity realizovaných preventivních programů a vytvoření návrhu metodiky efektivní primární prevence ve sledovaných rizikových věkových kategoriích v komunitě České Budějovice. Výsledky preventivního programu, resp. kontrolního šetření prokazují vysokou úspěšnost preventivního programu.

Klíčová slova: prevence – úrazy – děti – rodiče – informovanost

1. Benešová, V.: Bezpečný domov pro děti. In: Grivna, M. a kol.: Dětské úrazy a jejich prevence. Praha: Centrum úrazové prevence UK 2. LF Motol, 2003. ISBN 80–239–2063–4.

2. Čapková, M., Velemínský, M.: Utonutí a zranění související s vodou. Zdravotně sociální problematika. Praha: Triton, 2005. ISBN 80–7254–715–1.

3. Hořín, J.: Nehody dětí v provozu na pozemních komunikacích v České republice. In: Grivna, M. a kol.: Dětské úrazy a jejich prevence. Praha: Centrum úrazové prevence UK 2. LF Motol, 2003. ISBN 80–239–2063–4.

4. Rakovcová, H.: Otravy dětí. In: Grivna, M. a kol.: Dětské úrazy a jejich prevence. Praha: Centrum úrazové prevence UK 2. LF Motol, 2003. ISBN 80–239–2063–4.

5. Schneeberger, D.: Máš-li se rád, tak jezdi na kole s přilbou. Alergie, Astma, Bronchitida, 7/2, 2001. s. 28–29. ISSN 1212–3544.

6. Škodáček, I.: Dětské úrazy z vývojově-psychologického hlediska. In: Grivna, M. a kol.: Dětské úrazy a jejich prevence. Praha: Centrum úrazové prevence UK 2. LF Motol, 2003. ISBN 80–239–2063–4.