STŘEDISKO PREVENCE ÚRAZŮ V JK – PREVENCE ÚRAZŮ U DĚTÍ ŠKOLNÍHO VĚKU A MLÁDEŽE

CENTRE OF PREVENTION OF INJURIES IN THE SOUTH-BOHEMIAN REGION – PREVENTION OF INJURIES IN SCHOOL CHILDREN AND YOUTH

Lucie Toráčová
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra klinických oborů

Korespondenční autor: Lucie Toráčová (l.toracova@seznam.cz)

Submitted:27. 7. 2008
Accepted: 19. 11. 2008
Published online: 29. 12. 2008

Injuries are the most important cause of the damage to the population health. In Czech children and youth, they take the first position among the most frequent fatal causes. Consequences of injuries are severely reflected in the health, social and economical spheres. In 2005, the Centre of the Prevention of Injuries in the South-Bohemian Region was established at the Faculty of Health and Social Studies, University of South Bohemia. In the same year, monitoring was implemented, aimed at determining the level of information in the field of the prevention of injuries in children and youth aged 11 to 14 and 15 to 17 years, respectively. Based on the research results, preventive programmes and booklets were compiled for the age groups considered. In 2007, a control research was implemented. Given the monitoring results, it is ever necessary to enhance information in the field of the prevention of injuries in the age groups studied.

Keywords: children – injuries – prevention – preventive programme

Úrazy jsou významnou příčinou poškození zdraví populace. U dětí a mládeže v České republice zaujímají první místo mezi nejčastějšími příčinami smrti. Následky úrazů se závažně promítají do oblasti zdravotní, sociální a ekonomické. V roce 2005 vzniklo při Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity Středisko prevence úrazů v Jihočeském kraji. Ve stejném roce byl realizován monitoring zaměřený na zjištění informovanosti v oblasti prevence úrazů u dětí a mládeže ve věkových skupinách 11–14 a 15–17 let. Na základě výsledků výzkumu byly pro dané věkové skupiny vytvořeny preventivní programy a brožury. V roce 2007 byl proveden kontrolní výzkum. Vzhledem k výsledkům monitoringu je nutné stále zvyšovat informovanost v oblasti prevence úrazů v daných věkových skupinách.

Klíčová slova: děti – úrazy – prevence – preventivní program

1. Dunovský, J. et al.: Sociální pediatrie – vybrané kapitoly. 1. vyd., Praha: Grada Publishing, spol. s. r. o., 1999. 284 s. ISBN 80–7169–254–9.

2. Grivna, M. et al.: Dětské úrazy a možnosti jejich prevence. 1. vyd., Centrum úrazové prevence UK 2. LF a FN Motol, Praha, 2003. 144 s. ISBN 80–239–2063–4.

3. Kříž, J.: Duševní poruchy a poruchy chování u dětí a mladistvých. 1. vyd., České Budějovice: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. 2000. 155 s. ISBN 80–7040–386–1.

4. Velemínský, M.: Vybrané kapitoly z pediatrie. 4. vyd., České Budějovice: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2003. 170 s. ISBN 80–7040–643–7.