Vliv socioekonomického statusu rodiny na úrazovost dětí

The impact of socio-economic status of the family on children’s injuries

Lucie Kozlová1, Jana Mikešová2
1Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra sociální práce 2GYNEO, spol. s r. o., České Budějovice

Korespondenční autor: Lucie Kozlová (lkozlova@zsf.jcu.cz)

Submitted:16. 4. 2013
Accepted: 24. 5. 2013
Published online: 20. 12. 2013

Injuries are the main causes of morbidity and mortality in children in all industrially developed countries. Increased attention is focused on problems of children’s injuries not only because of their increasing number but also because of the importance of risks of these injuries. The authors’ aim was to find out what are the circumstances of children’s injury hospitalized on the paediatric ward in chosen hospital and to find out if there is a relation between socio-economic status of the family and the injury of the child. They used the quantitative research strategy which was based on secondary data analysis from the medical report of the hospitalized children due to injury on the paediatric ward of the hospital in Český Krumlov, and on questionnaire survey focused on identification of socio-economic status of the family. In order to determine the relation between the injury and the socio-economic status of the family according to Max-Weber stratification classification, the Monte-Carlo permutation test was carried out and according to a method of successive selection the evidential variables were chosen. The research results showed that there is a relation between socio-economic status of the family and circumstances of injury to a child. In families with a higher socio-economic status injuries caused in sport activities are prevalent and in families with a lower socio-economic status injuries from unsupervised playing prevail. Constant supervision is not the only one way how to avoid injuries of children in families with a lower socioeconomic status. Effective education of these children on possible dangers should also participate in prevention of children’s in­juries.

Keywords: children’s injuries – prevention of injuries – socio-economic status – family

Úrazy patří k hlavním příčinám dětské úmrtnosti i nemocnosti, a to ve všech průmyslově vyspělých zemích. Problematice dětské úrazovosti je věnována zvýšená pozornost nejenom vzhledem k jejich narůstajícímu počtu, ale i k závažnosti rizika, které tato zranění představují. Záměrem autorek bylo zjistit, jaké jsou okolnosti úrazu dětí hospitalizovaných na dětském oddělení ve vybrané nemocnici a zda existuje souvislost mezi socioekonomickým statusem rodiny a úrazem dítěte. Byla použita kvantitativní výzkumná strategie, která se opírala o sekundární analýzu dat z chorobopisů hospitalizovaných dětí na dětském oddělení nemocnice v Českém Krumlově v důsledku úrazu a o dotazníkové šetření zaměřené na zjištění socioekonomického statusu rodiny. Pro zjištění závislosti mezi okolností vzniku úrazu a socioekonomickým statusem rodiny podle stratifikační klasifikace Maxe Webera byl proveden Monte-Carlo permutační test a metodou postupné selekce byly vybrány průkazné proměnné. Výsledky výzkumu prokázaly, že existuje souvislost mezi socioekonomickým statusem rodiny a okolností vzniku úrazu dítěte. V rodinách s vyšším socioekonomickým statusem převládají úrazy vzniklé sportovními aktivitami a v rodinách s nižším socioekonomickým statusem převládají úrazy vzniklé při hře bez dohledu. Neustálý dohled není jediný způsob, jak se vyhnout úrazům dětí v rodinách s nižším socioekonomickým statusem. Na prevenci dětských úrazů by se měla rovněž podílet účinná edukace těchto dětí o hrozících nebezpečích.

Klíčová slova: úrazy dětí – prevence úrazů – socioekonomický status – rodina

1. Čermáková M, Maříková H (2000). Proměny současné české rodiny. Praha: SLON. ISBN 80–85850–93–1.
  2. Kohoutek R (2002). Základy užité psychologie. Brno: CERM. ISBN 80–214–2203–3.
  3. Machonin P, Tuček M (1996). Česká společnost v transformaci. Praha: SLON. ISBN 80–85850–17–6.
  4. McMahon K, Gopalakrishna G (2007). World Report on Child and Adolescent Injury Prevention. Road Traffic Crashes. Geneva: WHO.
  5. Ministerstvo dopravy ČR (2008). BESIP. [online] [cit. 2013–03–19]. Dostupné z: http://www.ibesip.cz/Kdojsme
  6. Ministerstvo zdravotnictví ČR (2008). Prevence dětských úrazů v České republice. [online] [cit. 2013–03–19]. Dostupné z: http://www.mzd.cz/…ke-urazy-vcr
  7. Národní akční plán prevence dětských úrazů ČR (2011). [online] [cit. 2013–03–19]. Dostupné z: http://www.mzcr.cz/…etskychurazu
  8. Populační vývoj v České republice (2012). [online] [cit. 2013–04–12]. Dostupné z: http://www.demografie.info/?…
  9. Průchová D, Velemínský M, Vitošová A, Lavičková M, Stránský P (2012). Úrazy dětí v Jihočeském kraji – epidemiologická studie. Prevence úrazů, otrav a násilí. VIII/1: 18–28. ISSN 1801–0261.
  10. Říčan P (2005). Psychologie. Praha: Portál. ISBN 80–7178–923–2.
  11. Sen A (1983). Poor, Relatively Speaking. Oxford Economic Papers. 35/2: 153–169. ISSN 0030–7653.
  12. Sethi D, Toner E, Vincenten J (2008). European Report on Child Injury Prevention. Geneva: WHO.
  13. Spady D, Saunders D, Schopflocher D, Svensson L (2004). Patterns of Injury in Children: A Population-Based Approach. Pediatrics. 11/3 pt 1: 522–529. ISSN 0031–4005.
  14. Tošovský V (2006). Chraňme děti před úrazy: prevence úrazů dětí a mládeže. Praha: Alfa-omega. ISBN 80–86318–79–6.
  15. World Health Organization: Global Burden of Disease project (2002). Geneva: WHO.
  16. Zajíc J (2012). Začarovaný kruh. [online] [cit. 2013–04–09]. Dostupné z: http://www.nidm.cz/…arovany-kruh