Riziko pádů v ambulantní a stacionární péči (porovnání situace na příkladu revmatologické ambulance oddělení klinické farmakologie Plzeň a zařízení Dům s pečovatelskou službou Borovany)

Risk of falls in out – patient and in – patient care (comparison of the situation in the rheumatological ward Department of Clinical Pharmacology and the Home for the Elderly Borovany)

Brigita Janečková1, Karolína Szabó2, Hana Kalová1, 3, Ester Poncarová4, Marie Voštová5, Petr Petr1, 6
1Nemocnice České Budějovice, a. s., Pracoviště klinické farmakologie 2Fakultní nemocnice Plzeň, oddělení klinické farmakologie 3Nadační fond EMA (European Medical Agency), České Budějovice 4DPS (Dům s pečovatelskou službou) Borovany, Ledax, o. p. s., České Budějovice 5Magistrát statutárního města České Budějovice, odbor sociálních věcí 6Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra klinických a preklinických oborů

Korespondenční autor: Petr Petr (petr@nemcb.cz)

Submitted:30. 7. 2013
Accepted: 22. 10. 2013
Published online: 20. 12. 2013

Falls belong to frequent undesirable incidents during providing health and social services and care. Risk of falls can be rather specified with utilization of Tinetti’s diag­nostic tool. A quality translation of this diagnostic tool into the national language used by patient/clien­ts/probands is a very important condition for the quality of the gained data and the received conclusions. Recently this tool together with the other similar ones gain another potential function, namely as a tool for result evaluation of therapeutic interventions. Twenty persons were examined – consecutive patients of rheumatological ward of the department of clinical pharmacology in University Hospital Pilsen. Comparison with the results of the previous field research draws conclusion that the sign “patient/ client of rheumatological ward” is a risk factor compared to common population considering danger of a fall. Comparison of the percentage of probands in the risk of fall considering the average age shows that the risk of the sexagenarians in the sample of rheumatological patients responds the risk of the octogenarians in the sample of a senior unselected population. Possible methodical risks resulting from the necessity of translation of Tinneti’s diag­nostic tool into the national language of patients/clien­ts/probands are reflected by the authors and minimalized by creation of a group represented a sample of a common population.

Keywords: risk of falls – equilibry – Tinetti’s diagnostic tool

Pády patří při poskytování zdravotních a sociálních služeb a péče k častým nežádoucím příhodám. Riziko pádů lze poměrně přesně stanovit s využitím diagnostického nástroje dle Tinettiové. Kvalitní překlad tohoto diagnostického nástroje do národního jazyka užívané pacienty/klien­ty/probandy je pro kvalitu získaných dat a přijatých závěrů velmi důležitou podmínkou. V poslední době získává tento nástroj spolu s dalšími obdobnými i další potenciální funkci, totiž jako nástroj k vyhodnocení výsledků terapeutických intervencí. Bylo vyšetřeno 20 osob – jde o konsekutivní pacienty revmatologické ambulance oddělení klinické farmakologie Fakultní nemocnice Plzeň. Srovnáním s výsledky předchozího terénního šetření docházejí k závěru, že znak „pacient/klient revmatologické ambulance“ je co do nebezpečí pádu rizikovým faktorem oproti všeobecné populaci. Srovnáním procenta probandů v riziku pádu ve vztahu k průměrnému věku shledávají, že riziko šedesátníků ve vzorku revmatologických pacientů odpovídá riziku osmdesátníků ve vzorku seniorské neselektované populace. Možná metodická rizika, plynoucí z nutnosti překladu diagnostického nástroje dle Tinettiové do národního jazyka pacientů/klien­tů/probandů, autoři reflektují a minimalizují je vytvořením skupiny představující vzorek všeobecné populace.

Klíčová slova: riziko pádů – rovnováha – diagnostický názor dle Tinettiové

1. Hájková I (2010). Dotazníkové metody ve fyzioterapii se zaměřením na vybrané aspekty diagnostiky a terapie. Vysokoškolská kvalifikační práce – bakalářská práce, Palackého univerzita, Fakulta tělesné kultury, Olomouc.

2. Janečková B, Poncarová E, Kalová H, Voštová M, Třísková Z, Petr P (2012). Rovnováha a pády jako ošetřovatelský problém. Prevence úrazů, otrav a násilí. 8/2: 195–206.

3. Kalová H, Janečková B, Petr P, Verner M, Bočková J, Seberová A, Reban J (2012). Borůvky – současné názory na jejich fytochemický potenciál a zdravotní význam. Prevence úrazů, otrav a násilí. 8/1: 85–93.

4. Klán J, Topinková E (2003). Pády a jejich rizikové faktory ve stáří. Česká geriatrická revue. 2: 38–43.

5. Köpke S, Meyer G (2006). The Tinetti Test: Babylon in geriatric assessment. Z Gerontol Geriatr. 39: 288–291.

6. Lord SR et al. (2001). Falls in older people Cambridge University Press, 245 p. ISBN 0–521–58964–9.

7. Tinetti ME (2003). Preventing Falls in Elderly Persons. N Engl J Med. 348: 42–49.

8. Tinetti ME, Williams TF, Mayewski R (1986). Fall Risk Index For Elderly Patients Based on Number of Chronic Disabilities. American Journal of Medicine. 80(3): 429–434.

9. Topinková E (2005). Geriatrie pro praxi. Praha: Galén, 270 s. ISBN 80–7262–365–6.