K právní úpravě dětské práce

To legal form of child labour

Karel Attl
Advokát v Českých Budějovicích

Korespondenční autor: Karel Attl (judr.attl@seznam.cz)

Submitted:16. 9. 2013
Accepted: 7. 11. 2013
Published online: 20. 12. 2013

History deals with significant events in the development of human society and associated persons as politicians, generals and next outstanding personalities. It has been less often mentioned that human life of unprivileged persons, especially of children, did not have any value for many centuries. In ancient Sparta newborn children were thrown into a gorge in case they were not well-built for future usage, especially for battles. Children were like a slave considered to be a thing, which could be treated in principle sciolto e.g. sell them to slavery, leave them abandoned in bush or kill them. Prohibition of killing children came with Christianity which began to strengthen its power since 4th century A.D.; however, it does not mean that the children were killed practically without any punishment for many next centuries. Therefore the supertemporal signification of the Comenius personality has been mentioned in the beginning of this paper at least with one sentence. He paid special attention to upbringing and education of children from their birth till the age of six when children should start to attend school after upbringing in families and they should look forward to it. Without awareness of the most of us, the more than two hundred yeas ago accepted common civil code prohibited any forms of slavery in our present territory and every man was recognized natural, by intelligence recognizable rights since the moment of his or her birth whereas also even unborn babies were recognized legal protection since the moment of their conception, in case they were born alive. On the other hand use of children in military conflicts, to slavish work or another infringement of their basic human rights is not isolated at many places round the world, as follows from many below described international documents and permanent effort of present international organizations to improve the situation. It can be documented also with the international campaign “Stop child labour – it is better to attend school” which was also joined by the company Člověk v tísni, o. p. s., domiciled in Prague.

Keywords: child labour – convention on the worst forms of child labour – act on employment – permission of performance of artistic, cultural, advertising and sport activities for persons under the age of 15 – Labour Offices

Historie se detailně věnuje významným událostem vývoje lidské společnosti a s nimi spojeným osobám státníků, vojevůdců a dalších význačných osobností. Méně často již konstatuje, že po mnoho staletí neměl lidský život neprivilegované osoby, natož pak život dítěte, valné ceny. Ve starověké Spartě byly novorozené děti házeny do propasti, nebyly-li shledány vhodnými pro budoucí využití, zejména k vedení boje. Děti byly podobně jako otrok považovány za věc, s níž bylo možno nakládat v podstatě libovolně, např. prodat je do otroctví, zanechat opuštěné v divočině či zabít. Zákaz zabíjet děti nastolilo křesťanství, které začalo upevňovat svou moc od 4. století n. l; neznamená to však, že děti nebyly v podstatě beztrestně zabíjeny po řadu století následujících. Proto je v úvodu článku alespoň jednou větou vzpomenut průlomový a nadčasový význam osobnosti Komenského. Zvláštní pozornost věnoval vývoji a výchově dítěte od jeho narození do šesti let věku, kdy by mělo po výchově v rodině začít docházet do školy, na kterou by se mělo těšit. Aniž si to mnozí z nás uvědomují, před více než dvěma sty lety přijatý obecný občanský zákoník zakazoval na našem dnešním území jakékoliv formy otroctví a každému člověku přiznával vrozená, rozumem poznatelná práva okamžikem jeho narození, přičemž i ještě nenarozeným dětem přiznával zákonnou ochranu od okamžiku jejich početí, narodily-li se živé. Naproti tomu využívání dětí ve válečných konfliktech, k otrocké práci či jiné porušování jejich základních lidských práv na řadě míst ve světě není vůbec ojedinělé, jak plyne z řady níže popsaných mezinárodněprávních dokumentů a trvalého úsilí o zlepšení stavu, vynakládaného do současnosti mezinárodními organizacemi. Lze to doložit i na příkladu mezinárodní kampaně „Stop dětské práci – je lepší chodit do školy“, do níž je mj. zapojena společnost Člověk v tísni, o. p. s., se sídlem v Praze.

Klíčová slova: dětská práce – Úmluva o nejhorších formách dětské práce – zákon o zaměstnanosti – povolování výkonu umělecké, kulturní, reklamní a sportovní činnosti osobám mladším 15 let – úřady práce

1. Kincl J (1990). Dicta et regule iuris aneb právnické mudrosloví latinské. Praha, Univerzita Karlova v Praze, 293 s. ISBN 80–7066–316–2.
  2. Úmluva č. 182. Úmluva o zákazu a okamžitých opatřeních k odstranění nejhorších forem dětské práce, vyhlášena pod č. 90/2002 Sb. m. s.
  3. Úmluva č. 138. Úmluva o nejnižším věku pro vstup do zaměstnání, vyhlášena pod č. 24/2008 Sb. m. s.
  4. Washingtonská smlouva. Přijata generální konferencí Mezinárodní organizace práce ve Washingtonu v roce 1919, v ČSR publikována jako „Smlouva, jíž se stanoví nejnižší věk dětí pro připuštění ke pracím průmyslovým“, pod č. 82/1922 Sbírky zákonů a nařízení.
  5. Zákon č. 420/1919 Sb. z. a n., o dětské práci.
  6. Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platném znění.
  7. Ženevská úmluva. Úmluva o věku, v němž děti mohou býti připuštěny k pracem zemědělským, o spolčovacím a shromažďovacím právu dělníků zemědělských a provedení týdenního klidu v průmyslových závodech,

vyhlášena pod č. 98/1924 Sbírky zákonů a nařízení.