EPIDEMIOLOGIE ÚRAZOVÝCH NEHOD V BRNĚNSKÉM SOUBORU ZE STUDIE ELSPAC

EPIDEMIOLOGY OF ACCIDENTS WITH INJURIES IN THE BRNO GROUP FROM THE STUDY ELSPAC

Kukla Lubomír¹,², Bouchalová Marie², Rezková Bohdana²
1Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra klinických oborů; 2Masarykova univerzita v Brně, Lékařská fakulta, Výzkumné pracoviště preventivní a sociální pediatrie

Korespondenční autor: Kukla Lubomír (lubomir.kukla@tiscali.cz)

Submitted:21. 3. 2007
Accepted: 20. 4. 2007
Published online: 28. 6. 2007

The still available information is prevalently based on statistics of persons, who died from injuries. Only few data are available about the prevalence of injuries in the living population. The target of the work is to contribute to the study of the morbidity of injuries from the standpoint of its currently existing prevalence in a sample group of inhabitants of Brno – parents from the study ELSPAC. The data, though if gathered in 1990 to 1992, are still topical and unique. They serve as a basis for further stepwise analyses.

Data on accidents and injuries result from health anamnesis determined by questionnaires. Information on accidents occurring during sports and games, in the course of cycling, brawls, falls, sexual attacks, transport, and on injuries caused by parents and other persons is processed.

The number and relative number of persons, who experienced given accidents and number of persons, who were hospitalized, treated within ambulatory care or who only stayed at home without medical care were determined. A comparison of parameters of the prevalence between men and women suggests a higher rate of injuries in men and their higher requirements for the medical care, particularly for the hospitalization. The structure of the care was also different depending on the gender, indicating a higher severity of injuries in men.

Keywords: Injuries – accidents – prevalence – epidemiology – gender differences – care for injured persons

Dosavadní informace o úrazovosti jsou založeny hlavně na statistice zemřelých v důsledku úrazu. Jen málo je známo o výskytu úrazů v žijící populaci. Cílem práce je přispět ke studiu úrazové morbidity z hlediska její dosavadní prevalence v souboru brněnských obyvatel-rodičů ze studie ELSPAC. Byť jsou data sbíraná v letech 1990–1992, jsou stále aktuální a ojedinělá. Tvoří základ k dalším postupným analýzám.

Využita jsou data o nehodách a úrazech ze zdravotní anamnézy zjištěné dotazníkem. Jsou zde zpracovány informace o nehodách při sportu a hrách, při jízdě na kole, při rvačkách, při pádech, při pohlavních napadeních, v dopravě, o zraněních od rodičů a od jiných osob.

Byl zjištěn počet a relativní počet osob, kterým se daná nehoda už přihodila, a počet osob, které pro ni byly hospitalizovány, léčeny ambulantně či zůstávaly ošetřovány jen doma bez lékařské péče. Srovnání ukazatelů prevalence mezi muži a ženami vypovídá o vyšší úrazovosti mužů a jejich vyšší spotřebě lékařské péče, zejména nemocniční. Podle pohlaví se lišila i struktura péče, což ukazovalo na větší závažnost úrazů u mužů.

Klíčová slova: úrazy – nehody – prevalence – epidemiologie – pohlavní rozdíly – péče o zraněné

1. Bouchalová, M., Kukla, L. et al.: Epidemiologická studie celoživotní úrazovosti v populaci produktivního věku. Závěrečná zpráva o řešení grantu IGA MZ ČR, VÚZD Brno, 1995.
  2. Manciaux, M.: Accidents in Childhood: from Epidemiology to Prevention. Acta Paediatr. Scand. 74: 163–171, 1985, 2. ISSN 0001–656 X
  3. Manciaux, M., Romer, C. J.: Accidents in Childhood and Adolescence. The Role of Research. WHO, Geneva, 217, 1991. ISBN 92–4–156119-X.
  4. Čapková, M., Dopravní nehoda jako traumatická událost a potřeba pomoci. Prevence úrazů, otrav a násilí. 1/2, 2005. s. 91 – 95 ISSN 1801–0261
  5. Čapková, M., Velemínský, M., Benešová, V., Grivna, M. Děti, mládež a úrazy související s vodou. Čs. Pediatrie. 60/4, 2005. ISSN 0069–2328