VÝVOJ PREVALENCE KUŘÁCTVÍ V DOSPĚLÉ POPULACI ČESKÉ REPUBLIKY – část I.

DEVELOPMENT OF THE PREVALENCE OF SMOKING IN THE ADULT POPULATION OF THE CZECH REPUBLIC – Part I

Hana Sovinová1, Petr Sadílek2, Ladislav Csémy1, Jiří Svoboda3
1Státní zdravotní ústav v Praze, Centrum odborných činností; 2Institut pro studium zdraví a životního stylu, Praha; 3Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra veřejného a sociálního zdravotnictví

Korespondenční autor: Hana Sovinová (sovinova@szu.cz)

Submitted:7. 12. 2009
Accepted: 8. 6. 2010
Published online: 1. 7. 2010

The problem of smoking as a socially negative phenomenon is approached by a whole range of projects, literature data (4, 5, 6) and social activities. Therefore, the National Institute of Public Health decided to monitor current situation in the Czech Republic.

The main aim of this study was to determine the prevalence of smoking in the population in the Czech Republic in years 1997–2008. 1495 respondents participated in this research, 48% of respondents were men, and 52% of respondents were women, all of them aged 15–65 years. The research was prepared as a sociological project using research instruments prepared by the contracting authority and modified according to the comments of competent researchers working on this project. Field survey was carried out using the standardized technique of guided interview. Programme SASD 1.3.4 (statistical analysis of social data) was used for statistical data processing.

The research results are representative of the population of the Czech Republic aged 15 years and older in terms of gender and region (at the level of current regions).

No significant changes were seen in years 1997–2008. A slight decrease in the proportion of regular smokers in 2008 cannot be considered a positive trend yet. It seems that society efforts to reduce smoking do not bring the desired results and the proportion of smokers in the Czech population does not decrease significantly. The results regarding the prevalence of smoking in years 2008 and 2000 are basically the same, which corresponds with the conclusion. The situation in the region is basically stable despite minor variations in individual years.

Keywords: smoking – prevalence – population – sociological research

Problému kouření jako společensky negativnímu jevu se věnuje celá řada projektů, literárních údajů a celospolečenských aktivit (4, 5, 6). Proto se Státní zdravotní ústav rozhodl zmonitorovat současnou situaci v České republice. Je kladen důraz na sociologické aspekty studie.

Hlavním cílem studie bylo zjistit prevalenci kouření v populaci ČR v letech 1997–2008. Výzkumu se zúčastnilo 1 495 respondentů, 48 % mužů, 52 % žen ve věku 15 až 65 let. Výzkum byl dle projektu koncipován jako sociologický a s využitím výzkumných instrumentů, zpracovaných zadavatelem a připomínkovaných kompetentními pracovníky realizátora výzkumu. Terénní šetření bylo provedeno technikou standardizovaného řízeného rozhovoru tazatele s respondentem. Statistické zpracování dat bylo provedeno programem SASD 1.3.4 (statistická analýza sociálních dat).

Výsledky výzkumu prevalence kouření v populaci ČR a postojů veřejnosti k němu jsou reprezentativní pro populaci ČR z hlediska pohlaví, pro věkové skupiny od 15 let výše a dle regionu na úrovni současného kraje.

V období let 1997–2008 nedochází k výraznějším změnám a mírný pokles podílu pravidelných kuřáků v roce 2008 nelze ještě považovat za pozitivní trend. Zdá se, že úsilí společnosti o omezení kouření zatím nepřináší žádoucí výsledky a podíl kuřáků v populaci významněji neklesá. Ilustruje to mimo jiné i skutečnost, že výsledky týkající se prevalence kouření v roce 2008 v podstatě odpovídají výsledkům zjištěným v roce 2000. Přes menší odchylky v jednotlivých letech je tedy situace v této oblasti v zásadě stabilní.

Klíčová slova: kouření – prevalence – populace – sociologický výzkum

1. Bartošovič, I., Tašká A., Bartošovičová, D.: Fajčenie a alkohol u obyvateľov domovov dôchodcov v rokoch 1989 a 2000. In: Kontakt, Č. Budějovice: ZSF JU 2006, vol. 8, no 2, s. 347–354.
  2. Bašková, M.: Výskyt fajčenia žien počas tehotenstva – kultúrne a regionálne rozdiely na Slovensku. In: Kontakt, Č. Budějovice: ZSF JU 2008, vol. 10, no 2, s. 360–367.
  3. Davidová E. a kol.: Kvalita života a sociální determinanty zdraví u Romů v České republice. Praha: Triton, 1. vydání, 2010 (v tisku).
  4. Kastnerová, M., Žižková, B.: Kouření jako zdravotně sociální problém. In: Prevence úrazů, otrav a násilí, 2007, vol. 3, no 2, s. 183–191.
  5. Kastnerová, M., Žižková, B.: Vývoj tabakismu ve světě a v ČR. Prevence úrazů, otrav a násilí, 2007, vol. 3, no 1, s. 77–83.
  6. Kastnerová, M.: Legální drogy ve vztahu k nelegálním drogám. In: Prevence úrazů, otrav a násilí, 2008, vol. 4, no 2, s. 131–138.
  7. Kotrbová, K., Kotrba, F., Vurm, V.: Kouření u seniorů. In: Kontakt, Č. Budějovice: ZSF JU 2008, vol. 10, no 2, s. 354–359.
  8. Patočka, J., Plucar, B.: Vareniklin a odvykací léčba kouření. In: Prevence úrazů, otrav a násilí, 2009, vol. 5, no 1, s. 68–71.
  9. Patočka, J., Strunecká, A.: Gen pro závislost na nikotinu. In: Kontakt, Č. Budějovice: ZSF JU 2006, vol. 8, no 2, s. 355–357.