SROVNÁNÍ STANDARDIZOVANÉ ÚMRTNOSTI DĚTÍ NA ÚRAZY V ČESKÉ REPUBLICE SE ZAHRANIČÍM

COMPARISON OF STANDARDIZED INJURY MORTALITY RATES OF CHILDREN IN THE CZECH REPUBLIC AND IN FOREIGN COUNTRIES

Dominika Průchová1, Alena Švancarová1, Iva Truellová2
1Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra klinických oborů; 2Ministerstvo zdravotnictví, odbor zdravotních služeb

Korespondenční autor: Dominika Průchová (dpruchova@seznam.cz)

Submitted:21. 5. 2010
Accepted: 16. 6. 2010
Published online: 1. 7. 2010

Injury is the main cause of death, hospitalization and disability in children over 1 year in the Czech Republic and it represents a serious health, economic and social problem. The aim of this work is to compare the child injury rate in the Czech Republic with the child injury rates abroad. A secondary analysis of available documentation was the main source of information. Traffic accidents, intentional self-harm and drowning are the leading causes of fatal injuries among children aged 0–19 years in the Czech Republic. Traffic accidents cause the most serious long-term injuries of children aged 0–19 years. Most child injuries happen at home, near home, in school, and while playing sports. Injury mortality rates among boys are significantly higher than among girls. The standardized mortality rate of children aged 0–14 years in the Czech Republic is twice as high as the standardized mortality rates in the EU states with the best injury prevention. Czech Republic together with Sweden are among EU countries with high standardized mortality rate of children aged 0–14 years, suicides being one of the most common causes of death.

Keywords: injury – children – Czech Republic – European Union – prevention

V ČR jsou úrazy hlavní příčinou úmrtí, hospitalizace a invalidizace dětí starších 1 roku a představují závažný zdravotnický, ekonomický a společenský problém. Cílem práce je porovnat situaci úrazovosti dětí v ČR se zahraničím. Základním zdrojem informací byla sekundární analýza dostupné dokumentace. Nejčastější příčinou smrtelného poranění dětí ve věku 0–19 let v ČR jsou dopravní úrazy, úmyslné sebepoškození a tonutí. Dopravní úrazy patří dlouhodobě mezi nejzávažnější úrazy dětí ve věku 0–19 let, nejčastěji se děti zraní doma a v okolí domova, při sportu a ve škole. Chlapci umírají významně častěji na úrazy než dívky. Ve srovnání se státy EU, které mají nejlepší úrazovou prevenci, má ČR až dvakrát vyšší standardizovanou úmrtnost dětí ve věku 0–14 let na úrazy. ČR stejně jako například Švédsko patří mezi státy EU s vysokou standardizovanou úmrtností dětí ve věku 0–14 let zvláště na sebevraždy.

Klíčová slova: úraz – děti – Česká republika – Evropská unie – prevence

1. Benešová, V., Truellová, I., Plánka, L.: Zpráva pro jednání Republikového výboru pro prevenci kriminality: Plnění Národního akčního plánu prevence dětských úrazů na léta 2007–2017 ke dni 30. 4. 2009.
  2. Čapková, M., Velemínský, M, Benešová, V, Grivna, M.: Děti, mládež a úrazy související s vodou. Československá pediatrie, 2005, roč. 60, č. 4.
  3. Čapková, M., Voráčová, L., Velemínský, M.: Prevence úrazů u vybraných skupin obyvatelstva, 1. vydání, Praha: Triton, 2008, 98 s.
  4. Čelko, M.: Dětské úrazy v České republice. Dětské úrazy a možnosti jejich prevence. Centrum úrazové prevence UK 2. LF a FN Motol, 2003, s. 38. ISBN 80–239–2063–4.
  5. Databáze úrazů EU včetně systému jejich zaznamenávání. IDB, 2007.
  6. Document of the working group of governmental experts on injury prevention and safety promotion: How to make Europe a safer place. Key areas for consideration in implementing the Council Recommendation on the prevention of injury and promotion of safety. EuroSafe, 2008.
  7. Fagot, B.: The influence of sex of child on parental reactions to toddler children. Child development, 1978.
  8. Peden, M. et al.: World report on child injury prevention. WHO 2008. ISBN 978 92 4 156357 4.
  9. Sethi, D., Raccioppi, F., Baumgarten, I., Voda, P.: Injuries and violence in Europe. Why they matter and what can be done. Copenhagen: WHO Regional Office for Europe, 2006.
  10. Sethi, D., Racioppi, F., Frerick, B., Frempong, N.: Progress in preventing injuries in the WHO European region: Implementing the WHO Regional Committee for Europe resolution EUR/RC55/R9 on prevention of injuries in the WHO European Region and the Recommendation of the Council of the European Union on the prevention of injury and promotion of safety. Regional Office for Europe. WHO, 2008. ISBN 978 92 890 7199 4.
  11. Sethi, D., Toner, E., Vincenten, J. et al.: European report on child injury prevention. Regional office for Europe. WHO, 2008.
  12. Spady, D., Saunders, D., Schopflocher, D., Svenson, L.: Patterns of injury in children: a population-based approach. Pediatrics, 2004.
  13. Úrazy v roce 2006. Aktuální informace ÚZIS ČR, 2008, č. 2.
  14. ÚZIS. Registr hospitalizovaných: Četnost úrazů dětí 0–19 dle měsíců. 2009.
  15. ÚZIS 2010, úrazová data z roku 2008.
  16. Vývoj úrazovosti dětí do roku 2006. Aktuální informace ÚZIS ČR, 2008, č. 5. ISBN 80–239–2063–4.
  17. WHO: European Mortality Database, http://data.euro.who.int/hfamdb/