ŠKOLNÍ ÚRAZOVOST VE ŠKOLÁCH A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍCH V 1. POLOLETÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2006/2007

RATE OF ACCIDENTS IN SCHOOLS AND SCHOOL FACILITIES IN THE FIRST SIX MONTHS OF THE SCHOOL YEAR 2006/2007

Skácelík Pavel
Česká školní inspekce, oblast bezpečnost a ochrana zdraví

Korespondenční autor: Skácelík Pavel (skacelik.pavel@cmkos.cz)

Submitted:27. 4. 2007
Accepted: 25. 5. 2007
Published online: 28. 6. 2007

The Czech school inspection works with statistical data on the rate of accidents received from schools since the last year only. It is currently the only institution, which is able to analyze types, course and causes of accidents occurring in schools throughout the country. Valid and detailed statistical information can only be derived from records of school accidents. The first comparison of the first six months with the same period of the last year suggests that these data will be very valuable and beneficial in the future. The graphs presented here indicate that the negative trend of the accident rate in schools is receding, but conditions of the climate in the period of interest should be taken into account. Very mild winter made many schools impossible to organize winter courses and further school actions, which were associated with accidents in the past. This is the reason for enhanced interest in data from the second half of year and in their comparison with the last year.

Keywords: school acidents – accident rate index – Czech school inspection – injuries – records of accidents - prevention

Česká školní inspekce teprve druhým rokem pracuje se statistickými daty, která dostává ze škol o úrazech. V současné době je to jediná instituce, která může analyzovat druhy, průběhy a příčiny školních úrazů v celostátním kontextu. Pouze ze záznamů o školním úrazu lze vyčíst podrobné validní statistické informace. První srovnání poloviny roku s minulým obdobím poskytuje informaci o tom, že v budoucnosti budou tato data velmi cenná a prospěšná. Pro cílenou prevenci budou analýzy ČŠI nezbytné. Z uvedených grafů vyplývá, že negativní trend školní úrazovosti je na ústupu, ale je třeba brát v potaz klimatické podmínky 1. pololetí školního roku. Velmi mírná zima zabránila celé řadě škol realizovat zimní kurzy a další školní akce, kde v minulosti úrazy vznikaly. O to více budou očekávána data za druhé pololetí a srovnání s rokem minulým.

Klíčová slova: školní úraz – index úrazovosti – Česká školní inspekce – poranění – záznam o úrazu – prevence

1. Zpráva ČŠI o stavu školní úrazovosti na školách a školských zařízeních v 1. pololetí školního roku 2006/2007,
  2. Vyhláška 64/2005 Sb., o evidenci úrazů dětí, žáků a studentů
  3. Formuláře „Záznam o školním úrazu“