EKONOMICKÉ SOUVISLOSTI DĚTSKÝCH ÚRAZŮ

ECONOMIC IMPLICATIONS OF CHILD INJURIES

Karel Blažek
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra klinických oborů

Korespondenční autor: Karel Blažek (mudr.blazek@tiscali.cz)

Submitted:26. 4. 2010
Accepted: 7. 6. 2010
Published online: 1. 7. 2010

Child injury is one of the leading causes of death among children and adolescents in the Czech Republic (1, 2, 3, 5, and 6). Injuries are posing a serious medical, social, and also economical problem. The financial cost of treatment and rehabilitation of these individuals are high both for the family with the injured child and for the society (4, 9, 11).

The aim of this report is to familiarize students and professionals with the issue of financial costs of the most frequent injuries in primary paediatric practice.

Experiences from a private clinic in the last 5 years were used for this report, secondary analysis of data from one of the subsidiaries of health insurance company in the South Bohemia Region.

The author presents frequency of the leading injuries in individual districts and their financial costs. He emphasizes the need for widening and enhancement of prevention activities.

Keywords: children – injuries – Czech Republic – financial costs

V České republice patří dětské úrazy mezi nejčastější příčiny úmrtí dětí a dospívajících (1, 2, 3, 5, 6). Představují tak závažný problém zdravotnický, sociální, společenský, ale v neposlední řadě i ekonomický. Finanční náklady na léčbu, rehabilitaci těchto jedinců jsou vysoké jak pro rodinu úrazem postiženého dítěte, tak i pro společnost (4, 9, 11).

Cílem sdělení je seznámit studenty i profesní odbornou veřejnost s problematikou ekonomické náročnosti nákladů na nejčastější úrazy v primární pediatrické praxi.

Ke zpracování této práce byly využity zkušenosti z privátní ordinace za posledních 5 let, sekundární analýza dat jedné z poboček zdravotní pojišťovny Jihočeského kraje.

Autor prezentuje frekvenci nejčastějších úrazů v daných lokalitách a jejich finančních nákladů. Zdůrazňuje nutnost rozšíření a prohloubení preventivních aktivit.

Klíčová slova: děti – úrazy – Česká republika – finanční náklady

1. Benešová, V. et al.: Dětské úrazy a možnosti prevence. Praktický lékař 87/1, 2007.
  2. ÚZIS: vývoj úrazovosti dětí do r. 2006. Aktuální informace ÚZIS dostupné na www.uzis.cz/…ni_informace
  3. Truellová, I.: Prevence dětských úrazů v praxi praktických lékařů pro děti a dorost. In: Prevence úrazů, otrav a násilí, 2009a, roč. V, č. 2, s. 103–106. ISSN 1801–0261.
  4. Truellová, I.: Systémové řešení prevence dětských úrazů v České republice a činnost praktických lékařů pro děti a dorost. Dizertační práce, ZSF JU Č. Budějovice, 2009b.
  5. Truellová, I.: Aktuální údaje úrazovosti dětí v České republice. Národní registr dětských úrazů a jeho význam pro prevenci dětských úrazů. In: Prevence úrazů, otrav a násilí, 2008, roč. IV, č. 1, s. 57–61. ISSN 1801–0261.
  6. Čapková, M., Velemínský, M. et al.: Děti, mládež a úrazy související s vodou. Československá pediatrie, 2005, 60/4.
  7. Velemínský, M.: Dítě – 3 × 333 otázek pro dětského lékaře. Praha, Triton, 2007, 1. vyd. ISBN 978–80–7254–929–0.
  8. Toner, E., Scott, L.: World Report on Child and Adolescent Injury Prevention. Introduction, 2007, WHO Ženeva.
  9. Kučerová, B.: Problematika úrazů v rámci specializované zdravotní péče poskytované dětem a mládeži v Jihočeském kraji. Dizertační práce, ZSF JU, 2008.
  10. Sethi, D. et al. (2008): European Report on Child Injury Prevention, 2008, Regional Office for Europe.
  11. Český statistický úřad: Výsledky zdravotních účtů ČR, 2007. Dostupné na:www.csu.cz/ Publikace-data/práce-sociální statistiky-školství, zdravotnictví, kultura/ 3306–09 Výsledky zdravotnických úč­tů.
  12. Janda, J.: Vývoj české a evropské pediatrie do roku 1989, v současnosti a perspektivy do roku 2010. In: VOX PEDIATRIE, 3/7, p. 7, 2003.
  13. Statistiky OECD dostupné na www.OECD_Statistics Portal_Health Data_The Economics of Health – Statistics 2009.
  14. Blažek, K.: Statistické údaje z ordinace PLDD – vlastní pozorování, 2000–2009.