BEZPEČNÁ KOMUNITA TŘEBOŇ

TŘEBOŇ - SAFE COMMUNITY

Michaela Lavičková
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra klinických oborů

Korespondenční autor: Michaela Lavičková (mlavick@email.cz)

Published online: 21. 12. 2005

The project “Safe community” of Třeboň is a long-term project dealing with prevention and reduction of seriousness of injury incidence in the given locality. It is complexly focused on all injury types and all inhabitant categories with special accent to injury prevention in children and seniors.

The aim is to influence positively the quantity and dangerous character of injuries in Třeboň, to implement the project in the program “Healthy city”.

The author believes, on the base of long-term activity in the sphere of injury prevention, that it is possible to influence significantly the level of injury incidence with the help of appropriately chosen prevention activities, spread of knowledge of injury risks and involvement of the public into the cooperation on improvement of the environment of their home or work.

In the scope of the project, prevention campaigns aimed at risk behaviour and populations in the sphere of injuries are developed according to the needs of the chosen locality. Children belong to the most observed groups and cooperation with the basic school Sokolská was established. Further, we include seniors among the risk groups, and activities aimed to support their self-sufficiency are developed in cooperation with Parish Charity Třeboň.

In 2005, continuous monitoring of injury rate statistics was started in Třeboň. On the base of its analysis, it is planned to create other prevention activities, oriented specifically on specific problem spheres.

Now, only a year has passed since the start of the injury prevention activities, and so it is not possible yet to evaluate to which level the general aims were reached. Only information statistic data of injury rate in children for the first half of the year 2005 are available. Still, the cooperation with a lot of key institutions in the given city was successfully established, a series of prevention programs was implemented and the public is regularly addressed with information lectures and by local press.

Keywords: injury – prevention – project - activities

Projekt „Bezpečná komunita“ Třeboň je dlouhodobým projektem, který se zabývá prevencí a snižováním závažnosti úrazové incidence v dané lokalitě. Je komplexně zaměřen na všechny typy úrazů a všechny kategorie obyvatel se speciálním akcentem na prevenci úrazů u dětí a seniorů. Cílem je pozitivní ovlivnění množství a nebezpečnosti úrazů v Třeboni, implementace projektu do programu „Zdravé město“.

Na základě dlouhodobé činnosti v oblasti prevence úrazů se autorka domnívá, že vhodně zvolenými preventivními aktivitami, šířením povědomí o rizicích úrazů a zapojením veřejnosti do spolupráce na zkvalitňování prostředí svého domova či práce lze významným způsobem ovlivnit míru úrazové incidence.

V rámci projektu vznikají dle potřeby zvolené lokality preventivní kampaně zaměřené na rizikové chování a populace v oblasti úrazů. Mezi nejvíce sledované skupiny patří děti, kdy byla navázána spolupráce se základní školou Sokolská. Dále mezi rizikové skupiny řadíme seniory, kdy ve spolupráci s Farní charitou Třeboň vznikají aktivity zaměřené na podporu jejich soběstačnosti.

V Třeboni bylo v roce 2005 započato kontinuální sledování statistiky úrazovosti. Na základě její analýzy je plánováno vytvoření dalších preventivních aktivit již specificky orientovaných na konkrétní problematické oblasti.

V současné době uplynul rok od započetí preventivně úrazových aktivit, kdy nelze zatím zhodnotit do jaké míry bylo dosaženo celkových cílů. K dispozici jsou pouze informativní statistické údaje úrazovosti u dětí za první polovinu roku 2005. Přesto se podařilo navázat spolupráci s mnoha klíčovými institucemi v daném městě, zrealizovat řadu preventivních programů a pravidelně oslovovat veřejnost informativními přednáškami a prostřednictvím místního tisku.

Klíčová slova: úraz – prevence – projekt - aktivity

1. Benešová, V.: Epidemiologie dětských úrazů. Seminář CEPDÚ. Praha: 2001.
  2. Grivna, M.: Metodika prevence úrazů na komunitní úrovni. 1. vyd. Praha: 2. lékařská fakulta UK, 1999. ISBN 80–238–4154–8
  3. Rothman, J., Tropman, J. E.: Strategies of Community Intervention. 5. vyd. Itasca, Illinois: F.E. Peacock Publisher, INC., 1995. ISBN 0–87581–390–9
  4. Kozlová, L.: Sociální služby, Triton, Praha, 2005, 72 s., ISBN 80–7254–662–7