NÁRODNÍ AKČNÍ PLÁN PREVENCE DĚTSKÝCH ÚRAZŮ

NATIONAL ACTION PLAN OF THE PREVENTION OF CHILDREN INJURIES

Magdalena Čapková1, Iva Truellová2
1Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra klinických oborů; 2Ministerstvo zdravotnictví ČR, odbor zdravotní péče

Korespondenční autor: Magdalena Čapková (ma.ca@email.cz)

Submitted:10. 10. 2007
Accepted: 12. 11. 2007
Published online: 17. 12. 2007

In the Czech Republic, many activities are being implemented focused on problems of the prevention of children accidents. Given the fact that these activities have not yet been appropriately coordinated and systemically solved, their efficacy has not been sufficient. However, results of foreign experience unambiguously demonstrate that the coordinated and consequent prevention of children injuries has positive effects on the reduction of the children injury rate. The main target is a conceptual, systemic solution of the problems of the injury prevention in the Czech Republic. In 2007, in agreement with a recommendation of the European Commission, the Czech government adopted the “National action plan of the prevention of children accidents for 2007 to 2017”.

Keywords: injuries – children – prevention – National action plan

V České republice je realizováno mnoho aktivit zabývajících se problematikou prevence dětských úrazů. Vzhledem ke skutečnosti, že tyto aktivity dosud nebyly náležitě koordinované a nebyly řešeny systémově, nebyla jejich efektivita dostatečná. Výsledky zahraničních zkušeností však jednoznačně potvrzují, že koordinovaná a důsledná prevence dětských úrazů má pozitivní vliv na snížení dětské úrazovosti. Hlavním cílem je koncepční, systémové řešení problematiky prevence úrazů v ČR. V roce 2007 byl v souladu s doporučením Evropské komise přijat vládou České republiky „Národní akční plán prevence dětských úrazů na léta 2007–2017“.

Klíčová slova: úrazy – děti – prevence – Národní akční plán

1. Benešová,V., Truellová, I. (ed.): Developing National Action Plan for Childhood Injury Prevention. Praha: WHO kancelář v ČR, 2007. ISBN 978–80–239–9097–3.
  2. Národní akční plán prevence dětských úrazů na léta 2007–2017.
  3. Jednání Meziresortní pracovní skupiny pro prevenci dětských úrazů 2005–2007.
  4. Celoslovenská odborná konference s mezinárodní účastí Národní prevence dětských úrazů, 9. 11. 2007, Bratislava, SR.